Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O dava neden Samsun'da?

13.04.2010 14:16
Eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan provokatif saldırı, Bulanık davasının sürecini yeniden gündeme getirdi.

Eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan provokatif saldırı, Bulanık davasının sürecini yeniden gündeme getirdi. Davanın Samsun'a nakledilmesi uzun bir süre tartışmalara neden olmuştu. Davacılar ve avukatları "Muş'ta güvenliği sağlayamayan devlet Samsun'da güvenliği nasıl sağlayabilir?" şeklindeki ifadelerle davanın naklini eleştirmişlerdi.

15 Aralık 2009'da çıkan olaylarla ilgili Muş Cumhuriyet Savcılığı'na dava açılmış, yetkili savcı tarafından hazırlanan iddianame Ocak ayının son haftasında Muş Ağır ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Mahkeme, 9 Şubat 2010 tarihinde Muş'ta yapılacak ilk duruşma için emniyetten geniş güvenlik önlemlerinin alınması için talepte bulunulmuştu.

Buna karşılık Muş Valiliği, mahkemenin başka bir ilde yapılmasını istemiş, bu anlamda Muş Ağır Ceza Mahkemesi ile yazışmalar başlatmıştı. Ardından Muş Ağır Ceza Mahkemesi güvenliği gerekçe göstererek Adalet Bakanlığı'na konuyu aktarmıştı. Bakanlık davanın yerinin değiştirilmesi noktasında Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne talepte bulundu. Yargıtay mahkemenin Samsun'a nakledilmesini kararlaştırdı.

Davanın nakledilme talebi ile ilgili açıklama yapmayacağını belirten Muş Valisi Erdoğan Bektaş, "Olay bizden çıkmıştır, gerisi bizi ilgilendirmiyor. Bu konu ile ilgili bir daha konuşmak istemiyorum. Samsun'daki olaylara Muş'un adını karıştırmak istemiyorum." dedi.      

Bu haber toplam 1294 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri