Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sakık'ın CHP İddiası Doğru

26.02.2010 22:40
'CHP'nin militanları vekil yapalım' iddiası için son olarak Kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın söylediklerinin doğru olduğunu söyledi. İşte Türk'ün açıklamaları:

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda ünlü tiyatro sanatçısı Haldun Dormen'in, Kürtçe olarak sahnelediği ''Bir Kış Öyküsü '' müzikalinin oyun arasında gazetecilerin BDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın TBMM'deki sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, CHP'lilerle görüşmelerinin doğru olduğunu belirtti.

Eşref beyin de bunu inkar etmediğini ifade eden Türk, şöyle dedi:

''Sırrı beyin söyledikleri doğru. Biz o dönemde ittifak yapmayı esas alıyorduk. Yakın gördüğümüz de CHP idi. Sosyal demokrat bir parti ile ittifak yapmamız da gayet doğaldı. Şimdi orada yaptığımız görüşmeler daha önce Sırrı beyin yansıttığı şekilde, bizde zaten söyledik. Ama burada bir cümleyi özellikle düzeltmek istiyorum. 'Halk tarafından bilinen bazı insanlarla ben bunu götüremem. Size yakın, sizin istediğiniz fakat Türkiye kamuoyunun bilmediği bazı isimleri getirirseniz, olur.' Bizde hayır olmaz öyle şey, partinin genel başkanı var, parti var dedik.''

Türk, gazetecilerin, ''militan mı istediler?'' şeklindeki sorusu üzerine de, ''Militan değil. 'Sizin söyleyeceğiniz, sizin göstereceğiniz insanlar, ama kamuoyunun tanıdığı isimler olmasın' dediler'' diye konuştu.

Türk, tiyatro oyunu ile ilgili ise, ''Oyun çok güzel. Tabi ki bu Türkiye'de bazı önemli gelişmelerin yaşandığını görüyoruz, izliyoruz. Eğer gerçekten birbirimizi anlayabilsek, bir diyalog ortamını yaratabilsek, Kürt halkının kültürüne değer verilse ve bu kültürü bu kimliği özgürce kullanabilse bence Türkiye'de birçok sorunu çözmüş oluruz'' dedi.

Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri