Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aidatlar 3 yılda bir alınacak

24 Aralık 2008 / 16:54
Hazırlanan kanun taslağına göre aidatlar 3 yılda bir alınacak. Tüketici dernekleri ise ücretin sadece kart verilirken, bir kez alınmasını istiyor.
Kredi kartlarından yıllık aidat kalkıyor. Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun taslağına göre, aidatlar 3 yılda bir alınacak. Tüketici dernekleri ise, ücretin sadece kredi kartı verilirken, bir kez alınmasını istiyor.

Uzun Süredir Tartışılıyor
Kredi kartı aidatı çok tartışıldı. İptali için dilekçeler yazıldı, mahkemelere gidildi. Alınmasın diye yargı kararları çıktı. Ancak sorun bir türlü çözülmedi ve bankalar, eksterelere aidat koymayı sürdürdü.

Bankalara Yıllık 1 Milyar 250 Milyon YTL Gidiyor
Aidatlar, 25 ila 60 YTL arasında değişiyor. Kullanılan kredi kartı sayısının 43 milyona ulaştığı düşünüldüğünde bankaların kasalarına her yıl ortalama 1 milyar 250 milyon YTL gelir yazılıyor.

Sanayi Bakanlığı Kanun Taslağı Hazırladı
Sanayi Bakanlığı uzun süredir tartışılan kredi kartları aidatı ile ilgili yeni çalışma başlattı. Tüketicinin Korunması Kanunu'nda yapılacak değişiklikle sorunun çözümü amaçlanıyor.

Yıllık Aidat Dönemi Kapanıyor
Kanun taslağı tamamlandı. Buna göre kart aidatı kartın süresince bir kez alınacak ve kart süre 3 yıl ile sınırlandırılacak.

Tüketici Dernekleri İtiraz Ediyor
Bankalar Birliği ile mutabakat sağlandı ama tüketici dernekleri itiraz ediyor.

Tüketiciler Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, "Yargıtay'ın bu konuda kararı var. Şimdi Yargıtay'ın kararı dururken banka lobisiyle uzlaşma sağlamak doğru değil" diye konuştu.

Kanun teklifinin 2009 yılı başlarında Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri