Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düşüş nedeni 'Pitot tüpü' olabilir

08.06.2009 16:58
Uzmanlara göre Airbus A330'un 228 yolcusuyla okyanusa gömülmesine hız sensörü hatası sebep oldu. Aynı sensör için THY'nin de uyarıldığı ortaya çıktı.
Uzmanlara göre Airbus A330'un 228 yolcusuyla okyanusa gömülmesine hız sensörü hatası sebep oldu. Aynı sensör için Türk Hava Yolları'na da taysiye de bulunulduğu belirtildi. İlk veriler 228 yolcusuyla Atlantik'e gömülen Air France uçağının Airbus'ın uçuş bilgisayarına hatalı veri gönderen Pitot Tüpü nedeniyle düştüğünü gösterdiği iddia edildi. Airbus'ın 27 Nisan'da sensörlerin değiştirilmesi için THY'ye de uyarı gönderdiği belirtildi.

Bu yılın Ocak ayında Amerikan US Airways havayollarına ait Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı, New York'taki Hudson Nehri'ne 155 yolusuyla acil iniş yaptığı zaman uzmanlar, “Eğer bu uçak Boeing olsaydı bu inişi gerçekleştiremezdi” açıklamasını yapmış ve Airbus uçaklarına övgüler yağdırmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Air France Havayolları'na ait Airbus A330 jeti 228 yolcu ve mürettebatıyla Atlas Okyanusu'na gömülünce eleştiri okları bu kez de Airbus'a çevrildi.PİTOT TÜPÜ NASIL ÇALIŞIR?

SeIne Nehri'nin debisini ölçmek için görevlendirilen Fransız bilim adamı Henri Pitot tarafından 1732'de keşfedilen Pitot Tüpü havacılıkta uçakların hızını ölçmek için kullanılıyor. 8 mm çapında olan ve yüzeyi çok düzgün olmak zorunda olan tüp genellikle paslanmaz çelikten yapılıyor. Savaş uçaklarında bir, yolcu uçaklarında birden fazla bulunuyor. Pitot Tüpü, içine giren havanın basıncıyla uçağın hızını ölçen bir sisteme sahip. “Açık bir tüp, akışkan sıvının içine yerleştirildiğinde akışkanın hızı arttığı zaman tüp içindeki basıncın da artar” kuralına göre ölçüm yapıyor. Doğru veri için tüpteki deliklerin açık ve temiz olması şart. Aksi takdirde doğru bilgi vermiyor. Uzmanlar uçak kullanılmadığı zamanlarda tüpün kılıfla ya da bantla kapatılması gerektiği uyarısını yapıyor. Toz ve toprak haricinde arılar da tüpün içine girerek basıncın yanlış ölçülmesine sebep olabiliyor.

Airbus şirketinin “pitot” konusunda Türk Hava Yolları'nı da tavsiye de bulunduğu ortaya çıktı. THY basın sözcüsü Ali Genç, Airbus'tan Nisan ayında bu konuda bir tavsiye bildirimi yapıldığını söyledi. Genç, “Söz konusu Pitot sistemi iki parçadan oluşuyor. Kokpitte bulunan bilgisayar bölümüyle ilgili THY'nin bir sorunu yok. Çünkü Airbus bu parçayı iki ayrı firmaya yaptırmış. Uçaklarımızda sorun tespit edilen firmanın parçası kullanılmamış. Kanat uçlarına yerleştirilen ”Pitot Tüpü“ konusunda ise 330'lar için değil ama 340'lar için geçtiğimiz Nisan ayında bize bir tavsiye bildirimi yapıldı. 340'ların tamamında bu değişiklik gerçekleştirildi” dedi. Ali Genç, sadece Katar'dan geçtiğimiz ay filoya yeni katılan iki 330 için Pitot Tüpü değişimi tavsiyesi yapıldığını, bu iki uçağın değişim için programa alındığını açıkladı. Üretici firmalar herhangi bir arıza ya da teknik sorunda havayolu şirketlerine 3 aşamalı uyarıda bulunuyor. Çok riskli durumlarda yapılan uyarılar “zorunlu ve hemen” kaydıyla yapılıyor. Airbus'ın Pitot uyarısı ise sadece tavsiye niteliğinde olduğu belirtildi.

Bu haber toplam 2774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri