Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"EN AZ 8 AK PARTİ" VEKİLİ

03.05.2010 18:58
Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin, parti kaptmayı zorlaştıracak 8. maddesi 327 'kabul' oyu aldığı için paketin dışında kaldı. İlk turda rahat geçen madde şimdi nasıl veto edildi.? İşte hesaplamalar:

8. Maddenin oylandığı Genel Kurul'daki gizli oylamaya 410 milletvekili katıldı ve 327 kabul, 76 ret oyu kullanıldı; 2 milletvekili çekimser kaldı, 3 oy boş çıktı ve 2 oy da geçersiz sayıldı.

Birinci turda, 8. maddenin gizli oylamasına 414 milletvekili katılmış; oylamada 337 kabul, 72 ret oyu kullanılmış; 5 milletvekili çekimser kalmıştı.

"EN AZ 8 AK PARTİ" VEKİLİ

Bu sonuçlara göre TBMM'de, Başkan Mehmet Ali Şahin'in dışında 335 sandalyeye sahip olan AK Parti'nin ikinci tur 8. Madde oylamasında en az "8 fire" verdiği ortaya çıkıyor. Elde edilen bilgiye göre de AK Parti'den mazaretli ya da mazeretsiz olarak oylamaya katılmayan milletvekili yok. 

AK Parti'deki red, çekimser, geçersiz ya da boş oy veren vekil sayısı, oylamaya katılan MHP'li ve bağımsız vekillerden biri ya da bir kaçının kabul oyu vermesi halinde ise 8'in de üstüne çıkmış oluyor. Meclis kulislerinde "AK Parti'li retçi vekil"lerin sayısı en az 5 ve 6 olarak belirtiliyordu.


Bu sonuç AK Parti'de vekillere baskı yapıldığı şeklindeki yorumların asılsız olduğunu ortaya çıkarırken, Başbakan Erdoğan ve bakanlar dahil tüm vekillerle birlikte tam kadro oylamaya katılan AK Parti'de gözler şimdi hangi vekillerin ret oyu verdiğine çevrildi.

İlk turdaki oylamaya katılan bazı BDP'li Milletvekillerinin bu oylamaya girmedi. Oylamaya geçtiğimiz günlerde AK Parti'den istifa eden Ankara Milletvekili Zekai Özcan'ın da katıldı.

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri