Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıtay'a net cevap

20.10.2010 22:07
AK PARTİ: Hiçbir kişi, makam TBMM'ye talimat veremez.

AK Parti TBMM Grup Başkanlığından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasının ''Parlamenter demokratik rejime açık bir müdahale niteliğinde'' olduğu ve hiçbir makamın TBMM'ye talimat veremeyeceği ifade edildi.

Görevi kanun koymak değil, yasa uygulamak.

-Parlamenter rejime açık müdahale.

-Hiçbir kişi, makam TBMM'ye talimat veremez.

-Başsavcılık, önleyici bir yargısal yetkiye sahip değildir.

AK Parti Grup Başkanlığında yapılan yazılı açıklamada, şunları kaydedildi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) siyasi parti grupları arasında temas ve görüşmeler sürerken, aynı konuda ve eşzamanlı olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının görüşmelerin içeriğini hedef alan ve kuvvetler ayrılığını yok sayan açıklaması parlamenter demokratik rejime açık bir müdahale niteliğindedir.

Bir demokratik toplumda, kişilerin, kurumların veya toplumsal grupların siyaset müessesinden hak ve özgürlük talebinde bulunmaları, bu taleplerin toplumun her kesiminde tartışmaya açılması ve siyaset kurumunun gündeminde yer alması demokratik bir hukuk devleti anlayışının gereğidir. Bu taleplere olumlu veya olumsuz cevap verecek ve kural koyacak olan kurum yasama yetkisini elinde bulunduran TBMM'dir.

Yargı yetkisini kullananların görevi kanun koymak değil, TBMM tarafından kabul edilen yasaları uygulamaktır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı önleyici bir yargısal yetkiye sahip değildir.

Yüksek yargıda güçlü pozisyonlara aday konumunda bulunanların kendilerine destek sağlamak üzere TBMM'yi ve siyaset kurumunu hedef alan açıklamalar yapmaları kabul edilemez. Hiçbir kişi, organ veya makam TBMM'ye emir ve talimat veremez.''

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri