Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti broşürleri toplatıldı

16.03.2009 17:57
AK Part Alanya adayının seçim broşürleri toplatıldı
AK Parti Alanya Belediye başkan adayı Kerim Kılınç'ın seçim broşürleri ve afişleri, üzerinde Türk bayrağı bulunduğu gerekçesiyle toplatıldı.

CHP İlçe Başkanı Mevlüt Güven, AK Parti afiş ve broşürlerinde Türk bayrağı kullanıldığı için İlçe Seçim Kurulu'na şikayette bulunmuştu. Şikayeti değerlendiren Alanya 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Süleyman Demirel ve kurul üyeleri, Kerim Kılınç'ın seçim broşürlerini kanuna aykırı buldu.

AK Parti broşürlerinin 36 ve 37. sayfalarında yer alan, 'Alanya Kongre ve Kültür Merkezi Projesi'nin 3 boyutlu tasarımında Türk bayrağı kullandığını tespit eden kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'a aykırı olduğu için broşürleri toplattı.

Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu'nun yayınladığı 341 sayılı karar uyarınca, ilçenin değişik yerlerinde bulunan seçim afişlerindeki Türk bayraklı projenin fotoğrafları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakasında Türk bayrağı olan fotoğraflarının bulunduğu afişlerin de kaldırılmasına karar verildi.

Kararın CHP ve AK Parti İlçe teşkilatlarına tebliğ edilmesinin ardından, Alanya Emniyet Müdürlüğü, AK Parti Alanya Belediye başkan adayı Kerim Kılınç'ın seçim bürosunda bulunan 1 koli seçim broşürüne el koydu.

AK Partililer, ellerinde bulunan diğer broşürlerin toplanmaması için fotoğraftaki Türk bayraklarını renkli kalem ile boyadı. Bazı cadde ve sokaklardaki Alanya Kongre ve Kültür Merkezi Projesi'nde ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakasında Türk bayrağı olan fotoğrafının bulunduğu afişler de aynı yöntemle partililerce boyatıldı.

Toplanan seçim broşürleri ve afişler Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Kerim Kılınç, İlçe Seçim Kurulu'nun kararına saygı duyduklarını, yeni broşürler bastıracaklarını aktardı.

Alanya 1. İlçe Seçim Kurulu'nun, afişlere toplatma kararını oy birliği ile aldığı öğrenildi.

Kurulda Hakim Süleyman Demirel (başkan), 2 memur, AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özer, MHP, DP ve CHP'den birer parti üyesi bulunuyor.


habervaktim
Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri