Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İl Başkanı faturayı Erdoğan'a kesti

08.04.2009 00:48
AK Parti Van İl Başkanı Vesim Yaviç, 29 Mart yerel seçimlerindeki kötü sonuçtan Tunceli Valiliği ile Başbakan Erdoğan'ın bir sözünü sorumlu tuttu.

AK Parti Van İl Başkanı Vesim Yaviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari'deki 'ya sev ya terk et' olarak algılanan konuşması ve Tunceli Valiliği'nin beyaz eşya dağıtımının kendilerine zarar verdiğini söyledi. Yaviç, "Halkımız bir mesaj vermek istedi. Biz de mesajı aldık ve dersimize çalışıyoruz" dedi.

İl binasında Merkez İlçe Başkanı Abdulhekim Karabıyık ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Vesim Yaviç, 29 Mert seçim sonuçlarının Van'da ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileğinde bulundu. Seçimlerin halkın iradesinin sandığa yansıması olduğunu dile getiren Yaviç, sandıktan çıkan sonuca saygılı olduklarını vurguladı.

AK Parti olarak seçim süreci boyunca halkı rahatsız edici her türlü etkenden uzak durmaya çalıştıklarını hatırlatan Yaviç, "Ama seçim boyunca partililerimize yönelik bazı eylemler oldu. Yer yer fiili saldırılara maruz kaldık. Gençlik ve kadın kollarına yönelik saldırılar oldu. Parti yönetici ve sandık müşahitleri tehdit telefonları aldı. Bunlara üzüldük ama sonuç olarak ortaya çıkan tabloya ve halkın iradesine saygı duyuyoruz. Tüm bunlara rağmen Van halkının bütününe, bize oy verene de vermeyene de teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da halkımızın yanında olacağız. Van belediyesini kaybetmiş olabiliriz ama belediyenin bize ihtiyaç duyması halinde sayın bakanımız ve milletvekillerimizle her zaman yanlarında oluruz" dedi.

Seçimlerde halkın sandıkla bir mesaj vermek istediğini anlatan Yaviç, parti olarak mesajı aldıklarını ve özeleştiri yaparak gerekeni yapacaklarını söyledi. Bu sonucun sadece Van bazında değil, Türkiye geneli için bir uyarı anlamı taşıdığını belirten Yaviç, bundan ders çıkararak gelecek seçimlerde bu teveccühü tersine çevirmeye çalışacaklarını vurguladı.

Seçimi kaybetmelerinin en büyük etken ne olabilir sorusuna Yaviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkâri'deki 'ya sev ya terk et' olarak algılanan konuşmasının önemli bir etken olarak gördüklerini söyledi. "Ama sayın başbakanımız kesinlikle Türkiye'yi etnik bir çerçevede değerlendirmiyor ama konuşması öyle algılandı. Yine Tunceli Valiliği'nin beyaz eşya dağıtımı ve sosyal yardımlaşmayı yorumlama şekli bizi güç durumda bıraktığını söyleyebiliriz. Ama halka sırtımızı dönemeyiz." şeklinde konuştu

Bir gazetecinin AK Parti'nin, Kürt sorunu politikası, ekonomik kriz ve aday tercihinin Van'da seçimlerin kayıp nedeni olabilir mi sorusuna Yaviç, "Bunlar hepsi makul nedenler. Doğrusu 3 nedene katılıyorum" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri