Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti Harekete Geçti

01.05.2010 08:08
Danıştay saldırısı bahane edilerek kapatma davası açılan AK Parti, TÜBİTAK'ın raporunun ardından dava açmaya hazırlanıyor.

Danıştay saldırısı bahane edilerek laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle kapatma davası açılan AK Parti, TÜBİTAK'ın raporunun ardından dava açmaya hazırlanıyor.

 

KAPATMA DAVASINA GİRDİ
Ergenekon sanığı Alparslan Aslan tarafından düzenlenen Danıştay saldırısı, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının en önemli iddialarındandı.

Saldırı öncesi bazı AK Parti milletvekilleri, Danıştay'ın türban kararını eleştiren açıklamalar yapmış ve bu açıklamaların ardından Tetikçi Aslan, mahkemeyi kana bulamıştı. İşte Başsavcılık da saldırıya, o vekillerin sebep olduğunu ileri sürerek AK Parti'yi suçlamıştı.

Anayasa Mahkemesi de o suçlamayı kabul etmiş ve "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu" gerekçesiyle, AK Parti'nin hazine yardımını yarı yarıya kesmişti. Yani 22.8 Milyon Lirayı...

AK PARTİ HAREKETE GEÇTİ
Ama TÜBİKAT'ın şok raporuyla işin rengi değişti. Danıştay'ın güvenlik kameralarının silindiği bilgisi üzerine; AK Parti olağanüstü harekete geçti. Kendisini aklamak için...

BAŞBAKAN : KARARA İTİRAZ EDİN!
"Saldırıya AK Parti sebep oldu" tezini çürütme kararı veren Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararına itiraz etmeleri için hukukçularına talimat verdi.

Talimat üzerine, AK Partili hukukçular hemen harekete geçti. Yüksek Mahkeme'nin kararı tekrar masaya yatırıldı; satır satır incelemeye alındı.

AK PARTİ : SALDIRI ERGENEKON İŞİ!
İncelemelerin ardından, AK Parti, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak ve parti hakkında verilen kararın yeniden gözden geçirilmesini isteyecek. Yeni delil olarak da; tetikçinin, ergenekon sanığı olması ve de Danıştay'ın kameralarının silinmesi gösterilecek. Yani AK Parti, "Saldırıyla bizim ilgimiz yok, bu tamamen Ergenekon işi" diyecek.

Anayasa Mahkemesi, itirazı reddederse, AK Parti'nin "B" planına geçeceği ileri sürülüyor. "B" planının ise "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak" olduğu iddia ediliyor.

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri