Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK PARTİ KENDİ AYAĞINA SIKTI

31.03.2009 15:42
AK Parti, yerel seçim sonuçlarına göre Ege'de hayal kırıklığı yaşadı.
Yönetimini elinde bulundurduğu Balıkesir, Uşak ve Manisa gibi illerle bazı ilçeleri MHP'ye kaptırdı.

Siyaset Bilimçi Doç Dr. Tanju Tosun, AK Parti'de aday belirleme sürecinde sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Şanlıurfa'da olduğu gibi Ege'de de aday faktörünün etkili olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tosun, "Milletvekillerinin taleplerine olumlu yanıt verme adına seçmen es geçildi." tespitinde bulundu. Uşak'ta AK Parti'nin seçimi aday tercihi nedeniyle kaybettiğini söyleyen vatandaşlar, AK Parti adayı Mesut Apaydın'ı, "Sevecen bir yapısı yoktu. Kendisi ve ekibi halk arasına girmedi." sözleriyle değerlendirdi. Balıkesir'de MHP'nin başkanlığı çok güçlü olduğundan kazanmadığı, tepki oylarının MHP'ye yaradığı kaydedildi. Manisa'da MHP'nin seçimi kazanması ise sürpriz olarak değerlendirildi. Seçmenin Başkan Bülent Kar'ı bilinçli olarak istemediğine dikkat çeken vatandaşlar, AK Parti'nin başka bir adayla girmesi durumunda seçimin kesin galibi olacağına öne sürdü.

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tanju Tosun, Ege'de AK Parti'nin elinde bulundurduğu belediyeleri MHP'ye kaptırmasını, MHP'nin başarısından daha çok AK Parti'nin seçmen kitlesine verebileceklerinin sınırına gelmesine bağladı. Güneydoğu'da DTP'nin etnik kimlik projeleriyle başarılı olduğunu, MHP'nin de milliyetçi söylemle seçmenin karşısına geçtiğini kaydeden Tosun, "Bu seçmenin aidiyet ilişkisi kurmasını yol açtı. Özellikle MHP'nin yükselişinde Kürt ve PKK sorununun yükselmesiyle birlikte Batı Anadolu'da yükselen karşıt milliyetçilik vardı. MHP bunu harekete geçirme de başarılı oldu. Merkez sağın oyları bölünerek, AK Parti'ye giden bir kısım oylar da geri çekildi. Gidecek başka yeri de yoktu." dedi.

AK Parti'de en büyük sıkıntının aday belirleme sürece olduğunu belirten Tosun, Şanlıurfa'da olduğu gibi Ege'nin bazı il ve ilçelerinde de partinin seçimi kaybetmesinde aday faktörünün önce çıktığın altını çizdi. Doç. Dr. Tanju Tosun, "Milletvekillerinin taleplerine olumlu yanıt verme adına seçmen es geçildi. Buna karşın MHP'nin adaylarına toplumsal sempati söz konusu." diyerek görüşlerini ifade etti. Birçok ilde AK Parti'ye giden oyları Başbakan Erdoğan'a endeksli olduğunu da kaydeden Tosun, "Bu güven ve sempati, potansiyel olarak AK Parti'nin geleceği açısından açmaz." dedi.

AK Parti'nin seçimi kaybettiği şehirlerde yaşayan vatandaşlar da, AK Parti'de aday belirleme sürecinde sıkıntı yaşandığı ve yanlış tercihler yapıldığı konusunda birleşti. Uşak'da yaşayan ve isminin yazılmasını istemeyen M.K, AK Parti'nin seçimi kaybetmesinin en önemli sebebini aday tercihine bağladı. AK Partili Başkan Mesut Apaydın'ın, Uşaklılara karşı sevecen bir yapısı olmadığını iddia eden M.K., "Yanından geçen insanları görmüyordu. Kendisi ve ekibi halk arasına giremedi. Buna tepki olarak da MHP'nin adayı eski olan başkanlardan Ali Erdoğan seçimi kazandı." diyerek yaşanan süreci değerlendirdi. AK Parti'nin Uşak'ta aldığı oyun önemli bir bölümünün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildiği belirtildi.

MHP adayı Cengiz Ergün'ün seçimi kazandığı Manisa'da da vatandaşlar, AK Parti'nin seçimi kaybetmesini başkan ve çevresindeki kişilere gösterilen tepki oyları olarak değerlendirdi. AK Parti'nin belediye başkanlığını kaybettiğini ancak İl Genel Meclisi'nde en fazla oyu aldığının altını çizen Manisalılar, "Vatandaş bilinçli olarak başkanı istemedi. İyi bir insan ancak çevresinin kurbanı oldu." sözleriyle yorumladı. Seçimi kaybeden Bülent Kar'ın, Manisa'da hiçbir belediyenin yapmadığı önemli hizmetler yaptığını kaydeden Manisalılar, Başkan Kar'ın Sümerbank arazisi olayında vatandaşın vicdanında beraat etmediğine hatırlattı. AK Parti'nin başka bir adayla seçime girmesi durumunda seçimi kazanacağı ifade edilerek, "AK Parti birinci, CHP ikinci partiydi. MHP'nin adayı şehrin çoğu tarafından bilinmiyor. MHP'nin burada yüzde 12-13 oyu vardı, büyük sürpriz oldu." denildi. AK Parti'nin Manisa'da seçim kaybetmesi, çiftçilerin içinde bulunduğu sıkıntıya da bağlandı.

Balıkesir'de AK Partili Başkan Sabri Uğur'un icraatları beğenilirken seçimi kaybetmesinde sert tavırlarının etkili olduğu belirtildi. Balıkesirliler, AK Partili başkanın şehir içindeki bazı uygulamalarının esnafı sıkıntıya soktuğunu ve bu nedenle tepki oylarının MHP'ye kaydığını ifade etti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri