Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK PARTİ: Parti kapatmaya karşıyız

11.12.2009 19:36
AK Parti Grup Başkan Vekili Elitaş: Parti kapatmaya karşıyız, herkes kararı saygılı olmalı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, prensip olarak parti kapatmaya karşı olduklarını, ancak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi.

Elitaş, TBMM'de konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Elitaş, kararı değerlendirirken, "Biz AK Parti olarak siyasi partilerin halk tarafından kapatılmasından yanayız. Siyasi partiler halkın desteği ile gelir, desteği bittiği takdirde gider. Anayasa Mahkemesi bu şekilde karar vermiş. Herkes demokratik ve hukuk devleti çerçevesinde üzerine düşeni yerine getirir." dedi.

Elitaş, kapatılmanın sürmekte olan açılım sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine, bu sürecin devam edeceğini ifade etti. Elitaş, "Bizim açılım süreci DTP'nin açılması veya kapatılması ile alakalı değil. Türkiye'nin demokratikleşmesi için başlattık. Bundan sonra da devam edecektir. Milli birlik ve beraberlik projesidir. Bu projede herkes birbirini anlayabilmeli, birbirine sabredebilmeli, fikirlerine saygı duyabilmeli. En uç fikirler bile olsa o fikirleri ifade etme imkanı bulmalı." şeklinde konuştu.

"Bu karar bölgedeki gerginliği artırır mı?" sorusuna Elitaş şu cevabı verdi: "Tepkilerin olması belki eleştiri mahiyetinde olabilir. Ama aşırı tepkilere gitmenin demokratik yapı içinde olumsuz etkileri olur. Bizim amacımız Türkiye'de demokrasiyi hakim kılmak. Demokratik tepki gösterirken demokrasi dışına çıkmamak gerekir."

DTP'lilerin partilerinin kapatılması halinde "Sine-i millete dönecekleri" yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine AK Parti Grup Başkan Vekili Elitaş, "Şu anda olmamış bir konu üzerinde yorum yapmamız doğru değil. Milletvekilleri bunu kendileri ifade etmişlerdir. Bu görüşleri çerçevesinde 'milletin sinesine döneriz' diyorlar. Millet, kimi sinesine kabul eder kimi kabul etmez, bu millet ile onlar arasındaki bağla ilgilidir." cevabını verdi.

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri