Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte AK Parti böyle kapatılacak

18.01.2010 15:37
AK Parti'ye karşı yeni kapatma davası 'bakın nasıl' açılacak.?Taraf Gazetesi'nden Neşe Düzel'e konuşan Star yazarı Şamil Tayyar'dan çarpıcı iddialar geldi.

Tayyar'a göre AK Parti'ye karşı yeni kapatma davası, telefon dinlemelerinden hareketle 'sivil dikta' iddiasıyla açılacak.

Askerlerin kışlasına çekildiği bir demokrasiye kavuşabilecek miyiz?

Bu bir süreç. Bu bir mücadele. Siyasi iradenin bu mücadelede sağlam durması gerekiyor. Şimdi AK Parti hakkında ikinci bir kapatma davası açılması planlanıyor. Bu konuda Yargıtay Başsavcısı bir soruşturma başlattı. Biliyorsunuz birinci kapatma davası irticai faaliyetlerin odağı olduğu iddiasıyla açılmıştı. Bu seferki davanın, telhefon dinlemelerinden hareketle, 'sivil dikta' iddiasıyla açılmasının hesabı yapılıyor. Yani ikinci kapatma davası, bu dönemde tartışma konusu olan sivil vesayet, sivil dikta, sivil faşizm gibi gerekçelerle açılacak.
AK Parti'nin kapatılma ihtimali var mı?

Eğer dava açılırsa bu sefer kesin kapatırlar. Bu kez yarıda bırakmazlar ve kapatırlar. Böylece sivil darbe iddiaları da, yargı darbesine dönüşür ve AK Parti kapatılır. Son dönemde başlatılan 'sivil ikta', 'sivil vesayet' tartışmaları, bu kapatma davasının alt yapısını oluşturma faaliyetidir.
AKP'nin dar kapsamlı anayasa değişikliği hamlesi, kapatılmayı önlemek için mi?
Gerekçelerinden biri kapatılma ihtimalidir. Eğer kapatma davası açılırsa, Ergenekon süreci hızlanır. Daha büyük dalga operasyonlar olur. Çünkü askerle hükümetin ilişkileri sertleşir. Şu anda Ergenekon'da frene basıldı. Bir numaraya kadar gidilebilecek yol kapatıldı. Eğer kapatma davası açılırsa ilk kapatma davasında yaşanan gene yaşanır. O zaman da Ergenekon soruşturması hızlanmıştı, şimdi gene hızlanır. Çünkü AK Parti uzlaşarak değil, çatışarak ayakta kalacağını birinci kapatma dravasında anladı. Bugün Ergenekon süreci yavaşlatılmış durumda. Dalan hala yakalanamıyor. Haberal hala hastanede yatıyor. Generaller hala dışarıda bulunuyor. Eğer Ergenekon süreci hızlanırsa.

Ne olur?
Birçok kuvvet komutanının ve emekli generalin içeri alınmasına yol açabilecek çük sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Ayrıca eşanlı olarak orduda da bir idare operasyon başlatılabilir.
Kapatma davasınının açılıp açılmayacağı ne zaman belli olur? Soruşturma ne zaman tamamlanır?

Bu bir güç oyunu ama bu sadece Türkiye'deki iç dinamiklerle açıklanamaz. Bu süreci yönlendirebilecek uluslararası güç odakları var. Amerika'nın tavı çok önemli. Çok ilginç bir döneme giriyoruz. O yüzden medyadaki birçok tartışmayı bağımsız olarak değerlendirmek bizi yanlış sonuçlara götürür. Tartışmalar hep birbiriyle ilişkili ve bağlantılı. Nuray Mert, 'sivil dikta' lafını ederken, bu büyük oyudan haberdar olmayabilir ama onu harekete geçiren ve bunları yazmaya iten iklimi yaratanların planı özetle bu...

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri