Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargıtay'dan Ak Parti'ye İyi Haber

23.08.2009 13:14
Başbakan Erdoğan, "Ne Deniz Feneri ne Deniz Feneri'nin yetkililerinin hiçbirisinin benim partimin kasasına girmiş bir kuruşu yoktur . Bu kadar açık konuşuyorum. Bunu iddia edenler namerttir, namert . "

AK Parti ile Deniz Feneri Almanya arasında ilişki kurulamadı. AK Parti Deniz Feneri e . V dosyasından aklandı. Yargıtay Başsavcılığının incelediği dosyada dernekle AK Parti arasında ilişki kurulamadı . Bir miktar paranın teslim yeri için "Başbakanlık" notu düşülen makbuz delil sayılmadı. ALMANYA'da başlatılan Deniz Feneri e . V davasıyla ilgili Türkiye'de başlatılan soruşturma sürerken, laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle hakkında açılan kapatma davasında Hazine yardımında kesinti cezası alan AK Partiye, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından iyi haber geldi. Deniz Feneri e. V .'ye ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından istediği dosyaların incelemesini tamamlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dernekle AK Partinin ilişkisini ortaya koyabilecek bir belgeye rastlamadı.cBöylece AK Parti'nin yurtdışından maddi yardım aldığı iddialarına ilişkin soruşturma tamamlandı. Dosya rafa kaldırıldı.

12 KLASÖR 2 . 5 AYDA İNCELENDİ

29 Mayıs tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na özel bir kurye ile gönderilen ve 12 klasörden oluşan dosyanın incelenmesi 2 . 5 ay sürdü. Dosyada Deniz Feneri e . V'nin Mali Müdürü Firdcvsi Ermiş ile Mehmet Gürhan arasındaki bir para alışverişine ilişkin paranın teslim yerinin " Başbakanlık " olduğunun not düşüldüğü bir makbuz özel olarak incelendi. Fakat bu makbuz da AK Parti ile dernek arasında bir ilişki kurulması için yeterli delil sayılmadı, öte yandan dosyanın adli boyutu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından halen inceleniyor.

KAPATMA GEREKÇESİ

Anayasa ' nın 69 . maddesine göre , siyasi partilerin yabancı devletlerden , uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyrukluğunda olmayanlardan maddi yardım alması temelli kapatılma gerekçesi sayılıyor .

ALMANYA'da açılan ve Türkiye ayağının soruşturulması için Türkiye'ye gönderilen Deniz Feneri e . V davası siyasi tartışmalara neden olmuştu. Dosyayı açıklayan CHP MYK üyesi Ali Kılıç ve ardından CHP Lideri Deniz Baykal, AK Parti ve ALMANYA'da açılan ve Türkiye ayağının soruşturulması için Türkiye ' ye gönderilen Deniz Feneri e . V davası siyasi tartışmalara neden olmuştu. Dosyayı açıklayan CHP MYK üyesi Ali Kılıç ve ardından CHP Lideri Deniz Baykal, AK Parti ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da isminin geçtiğini iddia etmişti .

Erdoğan'ın iddialara yanıtı ise sert olmuştu : "Ne Deniz Feneri ne Deniz Feneri'nin yetkililerinin hiçbirisinin benim partimin kasasına girmiş bir kuruşu yoktur. Bu kadar açık konuşuyorum. Bunu iddia edenler namerttir, namert . "

Kaynak:
Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri