Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'de 2. Şener vakası

01.08.2009 19:47
AKP'den umduğu desteği bulamayan Toptan yeniden TBMM Başkanı olmazsa, hangi partiye genel başkan olacak?
Haberturk gazetesinden Güntay Şimşek gelecek hafta yapılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlık seçimini yazdı.

AKP İSTİFAYI GÖZE ALACAK
Gelecek hafta yapılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık yarışında, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kimi destekleyeceğini bilmiyorum, ancak Koksal Toptan'ın desteklenmeyeceğini söyleyebilirim. Bu gelişme belki AKP'de yeni kırılmalara sebep olabilir; ancak AKP yönetiminin Koksal Toptan'ın partiden istifasını göze alacağını düşünüyorum.

AKP NEDEN TOPTAN'I ADAY GÖSTERMEYECEK
Bu şimdilik sadece tahmin ya da bunun adına son günlerde yaşanan olayları iyi okumada diyebilirsiniz. Peki, AKP neden Toptan'ı başkanlığa aday göstermeyecek.

KAYBEDENLER KULÜBÜ'NE LİDER OLMA ARZUSU
Önemli noktalardan elde ettiğim bilgiler göre AKP'nin Toptan'ı desteklemeyeceğine dair birçok sebep var; Köksal Toptan'ı siyasete sokan, genç yaşta bakan yapan Süleyman Demirel'in desteğiyle, Hüsamettin Cindoruk'un önderliğinde hareketlenen yeni siyasi oluşum bunlardan birisi, özellikle 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in
gönlünde, Toptan'ın bu yeni siyasi oluşuma liderlik yapma arzusu yattığı biliniyor.

ERDOĞAN RAHATSIZ OLDU
Bu durum AKP kurmayları tarafından yakından takip ediliyor. ANAP ve Demokrat Parti'nin (DP) tek çatı altında birleşmesi sonrasında Genel Başkan olan Cindoruk'un koltuğuna Toptan'ın getirilmesi söz konusu. Bu planın 2011'deki genel seçimlerden önce devreye sokulması söz konusu. AKP yöneticileri ve Başbakan Erdoğan bu gelişmeden haberdar olunca, partide büyük bir rahatsızlık oluştu.

KIRILMA "HABERİM YOKTU" AÇIKLAMASI
AKP yönetiminin Toptan'dan duyduğu bir başka rahatsızlık da parti politikalarına paralel hareket etmediği yönünde, özellikle gece yarısı TBMM'den geçen ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını önünü açan düzenlemeyle ilgili, Toptan'ın 'haberim yoktu' açıklaması yapması AKP cephesinde ciddi kırılmaya sebep oldu.

BAYKAL'IN ADAYI
Toptan'ın CHP lideri Deniz Baykal'ın adayı olması da bir sorun. Hatırlayın Abdüllatif Şener olayını. Baykal, cumhurbaşkanı adayı olarak Şener'in adını andığı anda Şener, AKP'deki bütün şansını yitirdi. Ve bir süre sonra da partiden koptu. Baykal, böylece bir taşla iki kuş vurdu. Şimdi yine Toptan'ın adaylığını destekleyerek siyasi bir kazanç peşinde. O da biliyor, bu saatten sonra AKP'in, Toptan'ı aday olarak göstermeyeceğini; ama AKP'ye darbe vurmak için bundan daha iyi fırsat olmaz diye düşünüyor...

ARACILAR ERDOĞAN ÜZERİNDE ETKİLİ OLMUYOR
Yukarıda saydığım negatif tabloya rağmen, Toptan yeniden TBMM Başkanı olmasını isteyen aracıların bir süre önce devletin önemli kademeleriyle yeniden TBMM Başkanı seçilmesini müzakere ettiği, ancak Başbakan Recep Tayip Erdoğan üzerinden etkisi olan bu isimlerden beklenen karşılığın görülmediği belirtiliyor. Hatta AKP'nin Toptan'ın partiden ayrılıp, DP'nin başına geçme ihtimalini de dikkate alarak, TBMM Başkanlık yarışında kendisini desteklemeyeceğini söyleyebilirim.
Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri