Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'de geniş revizyon

10.09.2009 14:11
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde parti tüzüğü ve yönetiminde yapılacak değişiklikler var.
AK Parti'yi önümüzdeki genel seçimlere taşıyacak kadronun belirleneceği kongreye bir aydan az zaman kaldı.

Kongreye ünlü yabancı konuklar davet edildi. Özel olarak bestelenen "8. Yıl" şarkısı da ilk kez kamuoyuna kongrede sunulacak.

Demokratik açılım projesi üzerine kafa yoran Başbakan Erdoğan'ın önemli bir gündem maddesi de partisinin yeni yönetim kademelerini belirleyecek olan kongre. AK Parti'nin 3. olağan kongresi 3 Ekim'de yapılacak. AK Parti kongrede tüzüğünü değiştirmeye hazırlanıyor. Tüzük değişikliğinin kapsamı henüz belli olmadı. Buna rağmen partinin, genel merkez adresi karışıklığına tüzük değişikliği ile son verilmesi kesinleşti. AK Parti, iki yıldır yeni genel merkez binasını kullanmasına rağmen parti tüzüğünde eski adres görülüyor. Tüzük değişikliği yapacak olan komisyonun başkanlığını Devlet Bakanı Hayati Yazıcı yapacak.

Kongrede genel başkan yardımcılarını belirleyecek partinin en üst karar organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu(MKYK) için seçim yapılacak. Toplam 50 kişiden oluşacak MKYK için daha önceki kongrelerde olduğu gibi tek liste çıkması bekleniyor. MKYK'ya seçilecek isimler arasından partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK)'nu oluşturacak genel başkan yardımcıları ve genel sekreter seçilecek. AK Parti yönetiminde yapılacak olan şekillenme Meclis'teki komisyon başkanlıklarını da yakından ilgilendiriyor. Parti yönetiminde yer almayan bazı isimlerin Meclis'e kaydırılma ihtimali yüksek görülüyor.

Başbakan Erdoğan, kabine ve Meclis yönetimini sorunsuz bir şekilde tamamlamıştı. Yerel seçim sonrası bakanlar kurulu büyük ölçüde yenilendi. Grup başkan vekilleri Nihat Ergün ile Sadullah Ergin bakan olurken yerlerine Suat Kılıç ve Ayşenur Bahçekapılı getirildi.
Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri