Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'de nefes kesen seçim

21.07.2009 18:16
AK Parti içinde Meclis başkanlığı yarışı için ibre Mehmet Ali Şahin ile Ahmet İyimaya'dan yana. Ancak koltuğa sürpriz bir isim de oturabilir...
Ak Parti'de nefesler tutuldu. Yarış, ağustosun ilk haftasında yapılacak Meclis başkanlığı için. Ak Parti kulislerinde birçok isim üzerinde duruluyor. Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, eski grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu.

Başbakan, Ak Parti adına hangisi için aday olsun diyecek belli değil, hemen hemen hepsi ile görüştü. Ardından partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu'nu topladı. Bir de onları dinledi; önerilerini bir kağıda yazıp kendisine vermesini istedi; "sadece başkan adayı değil, grup başkanvekilliği için de başbakan isim önerin, bunlardan birinin kadın olması da uygun olur" dedi.

Başbakan kapalı zarflarda kendisine verilen isimleri değerlendiriyor, cuma günü de milletvekillerini dinleyecek ve onlardan da öneri alacak.

Ak Parti seçimde mevcut Meclis BaşkanıToptan'ı aday göstermemeyi planlıyor. Kulislerde, Toptan'ın yerine Şahin ve İyimaya'nın isimleri öne çıkıyor.

Muhalefet cephesi de hareketli. Milliyet gazetesine konuşan CHP lideri Deniz Baykal, aday çıkaracaklarını söyledi. Ama sonraki turlarda, Toptan'ın aday gösterilmesi halinde destek verebileceklerinin sinyalini verdi. CHP genel merkezinde ise, Ak Parti içindeki yarışı Mustafa Özyürek değerlendirdi.

MHP'nin de ilk turlarda kendi adayını çıkarması bekleniyor. Tunca Toskay'ın MHP'nin meclis başkanı adayı olabileceği ifade ediliyor.

Adaylar başvurularını 30 Temmuz'dan 3 Ağustos gece 24. 00'e kadar yapabilecek ve 4 Ağustos'ta Meclis seçim için toplanacak.
Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri