Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den flaş adaylar

15 Aralık 2008 / 18:24
Yerel seçimler yaklaşırken partilerin aday belirleme çalışmaları sürüyor. Kulislerde AK Parti'den adaylığı için Hülya Avşar, Hakan Şükür ve Ümit Davala'nın ismi geçiyor.
Bayram tatili geride kaldı, partiler seçim hazırlıklarına yeniden başladı. Kulislerde, Hülya Avşar'ın, AK Parti'den Bodrum'dan belediye başkan adayı olacağı konuşuluyor. Büyükşehir adayları ise yine açıklanmadı.

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Siyasetin ana gündemini de artık seçimler oluşturuyor. Partilerin aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Tabi söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor.

Avşar AK Parti'den aday mı?

Bu konudaki en flaş haber, Hülya Avşar'ın Muğla'nın Bodrum ilçesi belediye başkanlığına aday gösterilmeyi isteyip istemeyeceği oldu. Sadece Avşar değil, milli futbolcular Hakan Şükür ve Ümit Davala'nın da iktidar partisi ile birlikte adaylık için isimleri dolaştı.

AK Parti 12 büyükşehirde adaylar için temayül yani eğilim yoklamasını tamamladı. Bu hafta kamuoyu anketlerinin sonuçları ve milletvekillerinin görüşleri de alınarak adaylar belli olacak.

İSTANBUL VE ANKARA NETLEŞMEDİ

AK Parti'nin özellikle Ankara ve İstanbul adayları bir hayli merak konusu. Ankara için "Melih Gökçek ile yola devam edilecek mi? yoksa Turgut Altınok veya başka bir aday mı çıkarılacak?" sorusu soruluyor.

İstanbul'da ise Kadir Topbaş'ın durumu hala netleşmedi.

Metropollerdeki isimleri Başbakan Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor. AK Parti'nin yönetimde olduğu diğer 46 ilde ise yoklama devam ediyor.

AK Parti'de aday çalışmaları Ocak ayının ortalarında tamamlanacak.

CHP'de Tüzük Kurultayı sonrasında adaylar açıklanacak

Anamuhalefetin gündeminde ise bu hafta tüzük program kurultayı var. CHP bu kurultayı atlattıktan sonra çalışmalarına hız verecek. İstanbul ve İzmir adayları için yılbaşını beklemek gerekecek.

CHP-DSP seçim işbirliği

Öte yandan CHP ile DSP'nin bir tür seçim işbirliğine gittiği de ifade edilebilir. Eskişehir'de DSP'nin adayı ve mevcut belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'in karşısına CHP aday çıkarmayacak. Ordu ve Bartın'da da CHP'nin adayı olmayacak.

Aynı şekilde, DSP de İstanbul, Ankara ve İzmir'de aday çıkarmayacak. Yani DSP de Başkent'te Murat Karayalçın'a destek verecek.

Bu arada bir zamanlar Ecevit'in sağ kolu olarak gösterilen Hüsamettin Özkan'ın Baykal ile görüşmesi politika sahnesini yeniden hareketlendirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi ise 28 ildeki belediye başkan adaylarını belirledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri