Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den kadın adaylara davet

23 Aralık 2008 / 18:01
AK Parti, yerel yönetimlerde yüzde 1 olan kadın temsilini en az yüzde 15'e çıkarmak için kolları sıvadı.
Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Şahin, tüm sivil toplum örgütlerine mektup yazarak, yerel seçimlerde etkin işbirliği önerdi.

Şahin, parti teşkilatlarına da yerel seçimlerde kadın aday oranının en az 15 olması için sıkı çalışma yapmalarının talimatını verdi. Şahin, "Bakkalı, mutfağı çok iyi yöneten kadınlarımız iyi bir belediye başkanı da olabilir" dedi.

AK Parti, il belediyeleri arasında Ordu'dan kadın adayla seçimlere girmeyi planlıyor. Partinin Ordu'da yaptırdığı ankette Ayşe Bahar Çebi, erkek rakiplerine fark attı.

AK Parti, yerel yönetimlerde kadınların temsilini arttırmak için harekete geçti.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yerel seçimlere yönelik sıkı bir çalışma başlattı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, bu doğrultuda ilk hamleyi sivil topluma yönelik yaptı. Şahin, Türkiye genelindeki tüm sivil toplum kuruluşlarına mektup yazarak, yerel seçimlerde işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Şahin mektubunda AK Parti'nin kuruluşundan, parti yönetim kademelerine kadar kadın-erkek elele anlayışını benimsediğini belirterek, 3 Kasım 2002'den bu yana AK Parti iktidarının kadın hakları konusunda devrim sayılabilecek yeniliklere imza attığını hatırlattı.

Mevcut Anayasa'daki düzenlemelerden, ceza kanununa kadar yapılan düzenlemelerle kadın erkek eşitliğinin Anayasa'ya girdiğini, aile mahkemeeri kurulduğunu ifade eden Şahin, 22 Temmuz seçimlerinde de Başbakan Erdoğan'ın da büyük desteğiyle parlamentodaki kadın katılımının cumhuriyet tarihinin en yüksek oranına eriştiğini bildirdi.

Bütün bunların kabul edilebilirliğin çok altında olmakla beraber bugüne kadar yapılmayanları yapmak adına son derece önemli olduğuna işaret eden Şahin, "Yükselen bu ivmenin devamı adına, yaklaşan yerel seçimler için Genel Merkez Kadın Kolları olarak, tüm kadrolarıyla kongre sürecinden geçen tek Kadın Kolları teşkilatı olarak, kadının siyasi katılımında sorumluluğumuzun farkındayız. Yerel seçimlerde yüzde 1 olan kadın katılımını en az parlamentodaki orana çıkarabilmek için katılımcı demokrasinin vazgeçilmezlerinden olan sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği bizim için önemlidir. Siyaset üstü bir mesele olan kadın-erkek paydasında buluşarak en az merkezi katılım düzeyinde kadını yerel siyasette de etkin kılmak için bütün üyelerinize gerekli duyuru ve davetin yapılabilmesi için gereğini rica ederiz" dedi.

En az yüzde 15 aday istiyor
AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Şahin, parti teşkilatlarına da bir genelge göndererek, yerel seçimlerde en az 15 kadın aday oranına ulaşılması için sıka çalışma yapmalarının talimatını verdi.

Şahin imzasıyla gönderilyen genelgede 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde kadın aday oranını yüzde 15'e ulaştırma hedefi doğrultusunda gerekli çalışmanın ivedilikle yapılması istendi. Genelgede, "Oluşturulacak havuza kadın sivil toplum örgütlerinin ve kadın siyaset akademisi katılımcılarının mutlaka dahil edilmesi, bu yönde titizlikle çaba gösterilmesi gerekmektedir. Bu çalışma il başkanlığının başarı değerlendirmesinde en önemli kriterlerden biri olacaktır" denildi.

Ordu'da kadın aday
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkanı Şahin, yerel seçimler için AK Parti'ye şu ana kadar büyükşehir belediye başkan adayı olarak İzmir'de bir kadın adayın çıktığını açıkladı.

Şahin, şu ana kadar il belediye başkan adaylığı için 3, ilçe belediye başkan adaylığı için 47, belde belediye başkan adaylığı için 13, il genel meclis üyeliği için 65, belediye meclis üyeliği için 381 kadın adayın başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Şahin, başvuranlardan yüzde 15'ini de seçilebilir yerlerden koyulmasını amaçladıklarını kaydetti. Şahin, "Şu an parlamentodaki temsil oranı yüzde 10. Biz yerel seçimlerde bunun üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Bakkalı, mutfağı iyi yöneten kadınlarımız iyi bir belediye başkanı da olabilir. Bütün psikolojik duvarlar yıkmamız lazım. Ülkemizin demokratikleşmesi açısından 29 Mart seçimleri önemli bir sınav olacaktır" diye konuştu.

Öte yandan, AK Parti Ordu'da kadın aday çıkarmaya hazırlanıyor. AK Parti'nin Ordu belediye başkan adayını belirlemek amacıyla yaptığı anketlerde Ayşe Bahar Çebi'nin rakiplerine fark attığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın da daha önce Ordu Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Çebi'nin adaylığına sıcak baktığı belirtildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri