Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti’den ne farkınız var?

02.10.2010 12:31
"Numan Bey ve arkadaşları “AK Parti’den ne farkınız var” sorusuna ikna edici bir cevap bulamadıkları takdirde yeni partinin bir geleceği olmayacaktır." diyen İbrahim Kiras, Kurtulmuş'un yeni parti kurmasını değerlendirdi

İbrahim Kiras'ın yazısı

Numan Kurtulmuş’un Saadet Partisi’nde daha fazla kalmayacağı belliydi. Aslında partideki “ak saçlılar” grubunun kendisine yönelik dışlama çabaları daha il başkanı olduğu dönemde başlamış bulunuyordu. Bütün camianın ve teşkilatın ısrarlı taleplerine rağmen partinin başına geçmesi de uzunca süre engellenmişti.

Sonra genel başkanlık döneminde de Numan Bey’i rahat bırakmadılar. Genel başkanlığını da -tabiri caizse- burnundan getirdiler.

Bu süreç boyunca galiba sırf “birilerini haklı çıkarmama” uğruna her şeye sabretti. Ama öyle sanıyorum ki daha genel başkanlığa seçilmeden önce kendi iç dünyasında Erbakan’ın partisine veda etme hazırlığına başlamıştı.

***

Neden böyle oldu? Öncelikle partideki “ak saçlılar” grubu Numan Bey’i benimsemedi. Bir de Erbakan’ın çocukları onu istemediler ve anlaşıldığına göre babalarına bu konuda tesirde bulundular. Ama burada Erbakan ailesinden ziyade “ak saçlılar” grubunun etkisini önemsiyorum ben. Çünkü parti yönetimine aktif müdahale gücü olan insanlar bunlar. Bir de tecrübeleri itibarıyla siyasetin alengirli oyunlarına vakıflar.

Numan Kurtulmuş ve arkadaşlarıyla bu grup arasındaki uyuşmazlığın temelinde ise şu vardı: Kurtulmuş ve arkadaşları toplumdan yükselen taleplere cevap verecek bir siyaset peşindeydiler. Di

ğerleri de toplumsal taleplere duyarlıydı aslında; ama bugünün değil 1969 Türkiyesi’nin toplumsal taleplerini esas almak gerektiğini düşünüyorlardı. Türkiye’nin geçen zaman içinde dünya ile birlikte değiştiğinin, toplumun ve toplumsal taleplerin de farklılaştığının farkında değillerdi. Partideki genç kuşağın siyaset üslubundaki farklılaşmayı da yanlış yorumladılar. Daha doğrusu anlayamadılar.
Biraz da “dünkü çocuk benden daha iyi mi bilecek” psikolojisinin etkisi altında hareket ettiler. Bu yüzden de genç kuşağın önünü açmak yerine, onlara engel olmayı tercih ettiler.

(Bugün AK Parti’de yer alan kadrolara da vaktiyle aynı şeyi yapmışlardı.)

***

Neticede Numan Kurtulmuş aslında yıllardır beklenen kararını dün açıkladı. Şimdi arkadaşlarıyla birlikte yeni bir siyasi parti kurma hazırlığı içinde olduğu söyleniyor. Bu noktada kendilerine hatırlatılması gereken bir husus var: Siyasi partiler toplumsal şartların tazyikiyle ve toplumun talebiyle ortaya çıkar. Birkaç siyasetçinin veya aydının bir araya gelmesiyle kurulan partiler ile doğrudan toplumsal ihtiyaca ve talebe cevap vermek üzere kurulan partiler arasında “fark” vardır.

Diğer yandan Numan Bey ve arkadaşları “AK Parti’den ne farkınız var” sorusuna ikna edici bir cevap bulamadıkları takdirde yeni partinin bir geleceği olmayacaktır.

Star gazetesi

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri