Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'nin savunmasında yok yok

29 Haziran 2008 / 14:34
AK Parti, kapatma davasıyla ilgili sözlü savunmasını 3 Temmuz'da yapacak. Sözlü savunmanın içeriği yavaş yavaş netleşirken Ecevit'le ilgili önemli tespitler var.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın yapacağı sözlü savunmanın uzun olması nedeniyle bir üçüncü kişinin daha görevlendirilmesi bekleniyor.

Genel, kişisel ve belgeli olmak üzere üç ayrı başlıkta hazırlanan sözlü savunmada, yine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın iddiaları çürütülmeye çalışılacak. Sözlü savunmanın belgeli bölümünde eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in Fethullah Gülen okulları ile ilgili demeçlerine yer verilecek. AKP, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, 1 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı sözlü savunmayı da değerlendirecek.

AKP, kapatılma davasıyla ilgili ön ve esas savunmanın ardından 3 Temmuz’da yapılacak sözlü savunmaya hazırlanıyor. Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma içinse Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ görevlendirildi. Uzun bir sözlü savunma yapmaya hazırlanan AKP’nin bu nedenle üçüncü bir kişiyi de görevlendirmesi bekleniyor. AKP’nin sözlü savunması genel, kişisel ve belgeli olmak üzere üç bölümden oluşacak. Bakan Çiçek, savunmanın genelini, Bozdağ ise kişisel bölümünü üstlenecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddiaların savunması ile ilgili bölümler esas savunmada olduğu gibi ayrı bir bölüm olarak anlatılacak. Sözlü savunmada, ön ve esas savunmaya konulmayan ya da son anda çıkarılan çalışmalar da yer alacak. AKP’nin sözlü savunmasında, Başsavcı’nın ‘laiklik karşıtı’ ve ‘odak olma’ iddiaları, 6 yıllık icraatlar, yapılan reformlar anlatılarak çürütülmeye çalışılacak. Sözlü savunmada ön ve esas savunmada olduğu gibi Anayasa, Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddelerine de atıfta bulunulacak.

ECEVİT’İN FETTULLAH GÜLEN OKULLARINA ÖVGÜSÜ SÖZLÜ SAVUNMADA

Sözlü savunmanın belgelerle iddiaların çürütülmeye çalışılacağı bölümde eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in Fethullah Gülen okullarıyla ilgili demeçleri de yer alacak. AKP, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, 1 Temmuz’da Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı sözlü savunmayı da değerlendirecek. AKP’nin savunma ekibi Yalçınkaya’nın sözlü savunmasını kendilerine aynı gün gönderileceğini bekliyor. 2 Temmuz’da Yalçınkaya’nın yeni iddiaları üzerinde gün boyu çalışacak olan AKP’li kurmaylar, savunmalarını kamuoyuyla da paylaşmayı düşünüyor. Sözlü savunmanın metni ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Pazartesi günü sunulacak.Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri