Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'ye oy verirseniz ölürsünüz!

31.03.2009 20:16
DTP, Doğu ve Güneydoğu'da belediye sayısını 5'ten 8'e çıkarırken 2004 yılında aldığı 5,1 oranındaki oyunu da 5,4'e yükseltti.

Bu sonuçlarla oy artışı sağlayamadı ama AK Parti'nin bölgedeki yükselişine set çekti. İktidar partisinin reformlara rağmen oy kaybetmesi şaşkınlığa yol açtı.

 Bu düşüşün sebebi tartışılırken, Van'da yaşananlara dikkat çekiliyor. Gergin bir seçim süreci yaşanan kentte, 28 Mart akşamında ev ve işyerlerine ölüm tehdidi içeren bildiriler bırakıldığı ortaya çıktı. 'Halk Feda-i İntikam Birlikleri' imzalı bildirilerde "AKP'ye oy veren herkesin can güvenliği tehlikede olacaktır.

Canınızı-malınızı bir oy için tehlikeye atmayın. Halkınızla birlikte olun. Aksi takdirde bunun hesabını canınızla, malınızla ödeyeceksiniz." deniliyor. Bazı kişilerin birçok vatandaşı gece geç saatlere kadar takip edip sindirmeye çalıştığı, seçim günü AK Parti'nin sandık müşahidi bulmakta bile sıkıntı çektiği belirtiliyor. 'Yeter Artık, Son Uyarımızdır, İyi Düşünün', başlığıyla dağıtılan bildirilerde AK Parti'ye oy veren herkes açık bir şekilde tehdit ediliyor.

 Seçim sonucunu, halkı 'can güvenliği' endişesine sevk eden bu bildirilerin etkilediği belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in bu çerçevede, "Ben seçimlerde partilerle değil, PKK ile mücadele ettim." dediği iddia ediliyor. Çelik'in dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Van seçimlerinde yaşanan tehditleri belgeleriyle dile getirdiği kaydedildi.

 Bu arada şehirde Çelik'i doğrulayan görüntüler yaşandı. DTP'liler dün seçimi kaybeden AK Partili Başkan Burhan Yenigün'ün maketinin boynuna ip takarak caddelerde sürükledi.


Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri