Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'ye yeni tuzak mı?

21.10.2010 12:57
Başörtüsünde son gelişmeleri akla bakın neler getiriyor?..

Başbakan Erdoğan İspanya'ya yaptığı bir ziyarettebaşörtüsüiçin "velev ki, siyasi simgedir demiş ve serbest olmalı" demişti. MHP'nin destek vermesi ile üniversiteye başörtülü öğrencilerin girebilmesini yasal güvenceye alan düzenleme 411 oy ile Meclis'te kabul edilmişti.

CHP yasayı Anayasa Mahkemesine götürmüş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurraman Yalçınkaya ise AK Parti'ye kapatma davası açmış ve en büyük gerekçesi ise başörtüsü düzenlemesi olmuştu.Anayasa Mahkemesiise düzenlemeyi iptal etmişti. Bugün yaşanan gelişmeler ise "bu kez tuzağıCHPmi kuruyor" sorusunu akla getiriyor. Çünkü referandum süreci ile başlayan dönemde CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu sürekli olarak "türban konusunu biz çözeriz" açıklaması yaparak AK Parti'ye cesaret vermişti.

Sonuç olarak AK parti, başörtüsü konusunu çözmek için uzlaşma komisyonu kurulmasını istedi ve bunun için partilerle görüşme başladı. AncakAK Partiilk ziyaretinde ummadığı bir cevap aldı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol AK Parti'nin konuyla ilgili kurulmasını istediği komisyona üye vermeyeceğini açıkladı. Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, türban serbestisinin laiklik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Kulislerde iki açıklama arasında bir bağlantı olup olmadığı konuşuluyor. Abdurrahman Yalçınkaya'nın bu açıklaması akla Anadol'un AK Parti tarafından kurulmak istenen komisyona üye vermeyeceğini açıkladığı toplantıda söylenenleri getirdi. Kulislere yansıyan bilgi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın son günlerde AK Parti'den ve YÖK'ten gelen serbesti yönündeki açıklama ve adımlardan rahatsızlık duyduğunu ve bunu da çevresindekiler ve bazı CHP'lilerle paylaştığı yönünde.

Yalçınkaya'nın açıklaması akıllara yeni bir kapatma davası ön hazırlığı mı yapılıyor sorusunu getirmişti

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri