Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'yi bitirecek hata

29.08.2010 15:03
AK Parti'ye çok önemli uyarı: Eğer bunu yaparsa tarihe karışır!

 

İşte Taraf Gazetesi'nden Tuğba Tekerek'in Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can'la yaptığı röportajın ilgili bölümü...

Referandumda ‘Evet' oyu yüzde kaç çıkarsa sizce tatmin edici olur?

Evet'ler yüzde 55 civarı olabilir ama benim için yüzde 50.001 olsa bile yeterli, çünkü askerî vesayetin ve onun sivil uzantısı olan yargı vesayetinin ortadan kaldırılmasına imkân sağlıyor. Yeni anayasa için anahtar vazifesi görüyor.

» Peki sizceAKPbu anahtarı kullanıp yeni bir anayasa yapmazsa ne olur?

Tarihî bir hata olur. Birinci tarihi hatayı 2007'de yaptılar. Yeni anayasayı bir kenara attılar,türbandeğişikliğine feda ettiler. AKP yeni anayasa yapım sürecini başlatmazsa, tarihe karışır.Türkiyekendi anayasasını yapar. Ama AKP böyle bir hata yapmayacak, diye düşünüyorum. Yeni anayasa da herkesin istediği gibi, o da olsun bu da olsun şeklinde bir anayasa olmayacak. Bütün kesimlerin üstünde anlaştığı bir çerçeve anayasa olacak.

» Değiştirilemez maddeleri olacak mı?

Anayasada iki şeyi değiştirilemez kılabilirsiniz. Birincisi insan onuruna dokunmamayı, ikincisi insanların bugünleri ve yarınları hakkında tercih yapabilme hakkını, anayasayı değiştirme hakkını. Yeni bir anayasa yapabilme hakkımı ortadan kaldıramazsın. Şimdiki değiştirilemez maddenin tam tersi olacak yani.

TARAF


 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri