Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akaryakıt Şirketlerine Ceza Yağacak

14 Kasım 2008 / 08:05
90 şirkete vergi ve para cezası geliyor.
Cezalar tebligat için vergi dairelerine gönderiliyor. PETROL fiyatlarındaki düşüşü pompa fiyatlarına tam anlamıyla yansıtmadıkları için tepki çeken akaryakıt şirketlerine, aylardır süren stok incelemesinde para ve vergi cezası geliyor. Maliye Bakanlığı Kaçak Akaryakıt ile Mücadele Komisyonu’nun koordinatörlüğünde yürütülen akaryakıt şirketleri ile ilgili ceza raporları tamamlandı. Buna göre, üretim, dağıtım ve depolama hizmeti veren yaklaşık 90 akaryakıt şirketine ceza kesilecek.

İTHAL EDİLENLE BEYAN TUTMADI

MALİYE Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde yaklaşık 8 ay önce başlayan akaryakıt şirketleriyle ilgili inceleme son aşamaya geldi. Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, akaryakıt şirketleri, standart dışı akaryakıt, stok bulundurma, vergi kaçağı konularında denetime tabi tutuldu.

Ayrıca, standart dışı akaryakıtlarla ilgili bulgular ve marker oranları ile ilgili TÜBİTAK raporları da, işleme konulması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gönderildi. 90 şirketle ilgili raporlar önümüzdeki günlerde tebligat için, şirketlerin vergi dairelerine gönderilecek.

Vergi daireleri de, cezaları şirketlere tebliğ edecek. Tebliği ile birlikte tahsilat süreci başlamış olacak. Raporlarda yüksek vergi cezaları olduğu belirtildi. İnceleme, şirketlerin ithal ettiği akaryakıtlarla beyan ettikleri akaryakıt tutarlarının tutmaması üzerine başlatıldı. İthal edilen akaryakıt ile beyan edilen arasındaki farkın vergisi hesaplandı. Bu da geçmiş yılları da kapsadığı için yüksek miktarlara ulaştı.

750 denetim elemanı stokları inceledi

MALİYE’NİN EPDK ile birlikte 750 denetim elemanının katılımıyla gerçekleştirdiği akaryakıt operasyonunda, şirketlerin tanklarından alınan numunelerle marker oranı ve standart dışı olup olmadığı incelendi. EPDK, şirketlere 2006’da da 1.6 milyar YTL para cezası kesmiş, borç takside bağlanmıştı.


Kaynak:
Bu haber toplam 1248 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri