Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akbaba Istanbula Otobüsle Gitti

07 Kasım 2008 / 15:02
Rize'nin Ardeşen ilçesinde yaralı halde bulunan kızıl akbaba, tedavi için otobüsle götürüldüğü İstanbul'da basın ordusu karşıladı.
Otobüsle saatler süren yolculuğun ardından İstanbul'a gelen akbabayı çok sayıda basın mensubu ve İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi yetkilileri karşılarken, kafesin üstü akbabanın kalp krizi geçirme riskine karşı örtüldü.

Ardeşen ilçesinde vatandaşlar tarafından bulunarak İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen akbabanın kanadında kırıklar olduğu tespit edilmişti.
Bunun üzerine, Türkiye'deki en yırtıcı kuşlardan biri olan yaklaşık 8 kilogram ağırlığındaki kızıl akbaba otobüsle Rize'den İstanbul'a gönderildi.

Saatler süren yolculuğun ardından Büyük İstanbul Otogarı'na getirilen akbabayı, onlarca basın mensubu ve İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne bağlı Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü
yetkilileri karşıladı.

Akbaba vahşi bir kuş olduğu için strese girip kalp krizi geçirme riski taşıdığından kafesin üzerine örtü örtüldü. Türkiye'de yaşayan 4 akbaba türünden biri olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kızıl akbaba, Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü yetkililerine teslim edildi.

Akbabanın tedavisinin Prof. Dr. Serhat Özsoy tarafından gerçekleştirileceği, kanadındaki parçalı kırığın tedavi edilmesinin ardından hayvanın tekrar doğaya salınacağı bildirildi. Kafes içindeki akbaba, bir minibüsle Veterinerlik Fakültesi'ne götürüldü.
Kaynak:
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri