Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akbank İşçi Çıkarmalarıyla Çalkalanıyor

18 Kasım 2008 / 08:16
Akbank'ın ani bir kararla binden fazla çalışanını işten çıkardığı söyleniyor.
Piyasalar, 2006'da yüzde 20'si Citibank'a satılan Akbank'ın, işçi kıyımı haberleriyle çalkalanıyor. Bankacılık sektörünün en güçlü isimlerinden Akbank'ın binden fazla çalışanını emekliye ayırma ya da işten çıkarma yoluyla kapı dışarı ettiği öne sürülüyor.
BORSAYA AÇIKLAMA YAPILMADI

'Türk bankacılık sistemi güçlü' denilen bir dönemde, Akbank'tan gelen haber kafaları karıştırdı. Akbank'ın basın ve kurumsal iletişim müdürlükleri konuyla ilgili açıklama yapmadı. İnternet haber sitelerinde yer alan iddialara göre Akbank'ın yollarını ayırdığı işçi sayısı bin ile 2 bin 200 arasında farklı rakamlarda telaffuz ediliyor. Üst düzey bir bankacı, çıkarılan işçi sayısının bin 20 kişi olduğunu bildirdi. Hisseleri İMKB'de işlem gören Akbank, yatırımcıları bilgilendirmek için borsaya bir açıklama göndermedi.

ORTAKLAR ENDİŞEYE KAPILDI

Haberin doğruluğunu araştırmak için aradığımız Akbank'ta, Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer dahil, yetkili hiç kimse karşımıza çıkmazken, daha önce bazı internet sitelerine telefonla, "Konuyla ilgili olarak doğru ya da değil diye bir şey söyleyemem" şeklinde görüş veren Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı'nın da, yardımcısıyla birlikte izne çıktığı belirtiliyor. Haberler üzerine Akbank'ı ve İMKB'yi arayan çok sayıda hisse ortağının da, şirketten herhangi bir açıklama yapılmaması nedeniyle, 'bilançolarda ortaklardan gizlenen, açıklanmayan şeyler mi var' endişesine kapıldığı öğrenildi. Bu arada Borsa'dan yapılan açıklamaya göre şirketlerin, son bilançosunda yer alan toplam işçi sayısının yüzde 10'unun altında kalan sayıda işçi çıkarması durumunda özel durum açıklaması yapma zorunluluğu bulunmuyor.


Kredi dönüşünde problem olabilir


İş Kanunu'nun 29. maddesine göre 30 kişinin üzerinde işten çıkarmalar toplu işten çıkarma olarak tanımlanıyor. Toplu işten çıkarmaların yapılabilmesi için de şirketin ciddi sıkıntı içerisinde olması gerektiği belirtiliyor. İşten çıkardığı kişiler arasında emekliliği yaklaşanların dışında yeni işçilerin de olduğu belirtilen Akbank'ın ekim sonuna kadar işçi aldığına dikkat çeken piyasa uzmanları, Akbank'ın kullandırdığı kredilerin geri dönüşünde sorun olabileceğini öne sürdü. Akbank'ın toplu işçi çıkarmalarının ilk olmadığını 2000 mali krizinde ve 2005 yılında da çok sayıda çalışanını işten çıkardığı biliniyor. İşçi çıkarmaların önümüzdeki süreçte de devam edebileceği söyleniyor.


İnsan kaynakları son derece kritik


2007'de 2 bin 700 kişiyi işe alan Akbank'ın Genel Müdürü Zafer Kurtul, 2008 yılı ilk yarısındaki net kârlarını 1 milyar 215 milyon YTL olarak açıklarken, insan kaynaklarının Akbank için son derece kritik olduğunu belirterek, "2008 sonunda kadromuzun 15 bin 900 kişiye ulaşacağını hesaplıyoruz. Kadromuz yaklaşık bin 400 kişi büyüyecek" demişti.Kaynak:
Bu haber toplam 4840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri