Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akciğer kanseri tedavisinde yeni umut

21 Şubat 2009 / 19:22
Trabzon'da akciğer hastası şahıs, farklı bir yöntemle ameliyat edilerek sağlığına kavuştu
Giresun'un Doğankent ilçesinde yaşayan 6 çocuk babası 57 yaşındaki Ali Öztürk, yaklaşık 2 ay önce öksürük ve kanlı balgam şikayetiyle doktora başvurdu.

Yaklaşık 50 yıldır sigara içen Öztürk, son günlerde artan şikayetler üzerine çok sayıda doktora başvurduğunu ve son olarak Trabzon'da özel bir hastanede görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yıldıray Bekar'a muayene oldu ve yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yıldıray Bekar, Ali Öztürk isimli hastaya çok özellikli ve zor olan, akciğer kanseri için ileri düzeyde uygulanan bir teknik olan ameliyat tekniğinin başarı ile uygulandığını ve hastanın sağlığına kavuşturulduğunu kaydetti.

Hastanın öksürük ve kanlı balgam çıkarma şikayetleriyle hastaneye başvurduğunu ve muayene edildikten sonra sağ akciğerin de kitle saptandığını belirten Dr. Bekar, başka merkezlerde tetkikleri tamamlanan hastaya akciğer kanseri teşhisiyle ameliyat önerildiğini belirtti.

Uygulanan ameliyatın Türkiye'de ancak gelişmiş birkaç merkezde yapıldığını ifade eden Op. Dr. Yıldıray Bekar, "Böylece iki akciğerinden biri ameliyatla çıkarılan hasta tek akciğerle günlük yaşamına hiç kesintisiz ve normal şekilde devam edecek" diye konuştu.

Opr. Dr. Yıldıray Bekar'ın şimdiye kadar bölgede yaklaşık 2 bin 800-3 bin akciğer ameliyatı gerçekleştirdiği ve bu hastalardan 150 kadarının diğerlerinden farklı olarak tek akciğerle hayatlarına sağlıklı şekilde devam ettiği ifade edildi

Bu haber toplam 2796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri