Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık Bakanı Akdağ aşı oldu

03.11.2009 12:43
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, pandemik grip (domuz gribi) aşısı yaptırdı.
Bakan Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığının Daire Tabipliği'nde domuz gribine karşı aşı oldu. Akdağ, burada görevli Fatma Güler tarafından aşısı yapılmadan önce, ''Sağ koldan mı sol koldan mı yapıyorsunuz?'' diye sordu. Hemşire Güler'den ''Nereden isterseniz'' yanıtını alan Akdağ, sağ kolunu açtı. Akdağ, ''Acıtmaz değil mi'' diye espri yaptıktan sonra aşısını yaptırdı. Recep Akdağ, aşı olduktan sonra hemşire Güler'e ''Eliniz hafifmiş, teşekkür ederim'' dedi.

Akdağ, ayrıca burada görev yapan personele maske takmaları önerisinde bulundu. Sağlık Bakanı Akdağ, ''Cumhurbaşkanına, Başbakan'a, bakanlara, milletvekillerine aşı olmalarını önerdiniz mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre aşılama yapacağız. Benim önerimle kimseye aşı yapılmıyor. Bir de tabii 55-60 yaşın üzerindeki insanların biraz daha virüse karşı korumalı olduğu kabul ediliyor. Ancak siyasetçilerin ve benzeri toplumla yakın ilişki kuranların özelliği de şu; virüsü yayma konusunda onların daha dikkatli olması lazım. Bir siyasetçi yerine göre günde 300-500 insanla, bin insanla bile el sıkışabilir. Normal bir kişiye göre çok daha fazla kişiyle temas edildiği için hem kendisini koruması, hem diğerlerini koruması açısından gerekli tedbirlere riayet etmesi lazım. Aşı konusu yine bilimsel kurullarımızın sıralamasına göre olacak.''

H1N1 VİRÜSÜ HIZLA YAYILIYOR
Türkiye'de domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısı 9'e yükseldi.

A gribinin Türkiye çapındaki bilançosu giderek ağırlaşıyor. Hastalık son olarak doğuştan engelli olduğu için yürüyemeyen 4 yaşındaki Şanlıurfalı Elif oldu. Birkaç saat sonra da İstanbul'da kanser tedavisi gören 13 yaşındaki Betül Bilici'nin öldüğü haberi geldi. Ankara'da ise 65 yaşında kronik hastalığı bulunan bir kadın virüse yenildi.

Ölenlerin çoğunun ortak yönünün; bağışıklık sisteminin zayıf olması olduğu belirtildi.

Türkiye'de domuz gribi nedeniyle ilk ölüm Ankara'da gerçekleşmişti. İstanbul'da ise ilk ölüm dün meydana geldi.
Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri