Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akdağ'ın 2 çocuğu domuz gribi mi?

17.11.2009 13:18
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 4 ve 24 yaşlarındaki çocukları domuz gribi hastalığını geçirdi mi?

Domuz gribi olarak bilinen A(H1N1) virüsü hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ailesinin kalabalık olduğuna dikkat çekerek, ‘’4 ve 24 yaşlarındaki çocuklarım hastalığı geçirdi’’ açıklamasında bulundu.

 

Sağlık Bakanlığı’nda domuz gribi hakkında bilgi veren Bakan Akdağ, iki çocuğunun bu hastalığı geçirdiğini anlattı. Bakan Akdağ, çocuklarının aşılanması konusunda; ‘’4 ve 24 yaşlarındaki çocuklarım hastalığı geçirdi. Çocuğumu aşılatmaya fırsat bulamadan hastalandı. Benim ailemin diğer fertleri de Türk vatandaşları ne zaman aşılanırsa o zaman aşılanabilirler. Aşı sırası kendilerine gelinceye kadar hastalanmazlarsa elbette aşılanacaklar. Kalabalık ailelerde ve okula giden birey sayısı fazla olan ailelerde hastalığın görülme oranı yüksek. Biz de böyle bir aileyiz.’’ dedi.

 

Bakan Akdağ, okulların tatil edilmesi konusunda; ‘’Eğitime ara vermeler bölgesel olarak devam ediyor. Buna karar verecek kişi saygın bilim kurumlarımızdır. Tedbir olarak Kurban bayramı tatili uzayabilir mi? İhtiyaç duyulursa olabilir.’’ diye konuştu.

 

Ukrayna’da hastalığın hızlı yayılması ve Türkiye’den yardım istenilmesi konusunda ise Akdağ, ‘’krayna'da hastalık çok hızlı yayıldı. Başından beri niye bu kadar işi sıkı tuttuğumuz tersinden Ukrayna örneğinden çok iyi okunabilir.’’ şeklinde konuştu.

 

Akdağ, sağlık çalışanlarının aşılanması ve ölüm olayları konusunda ise, ‘’Sağlık çalışanlarından yarılardan fazlası aşılandı diyebilirim. Hacı adaylarının da büyük bölümü aşılandı. Hastalık riski taşıyanların hastalanması diğer insanlara göre daha kolay. Aralık ayında okul çağındaki çocuklar aşılanacak. Hayatını kaybedenlerin yüzde 60'ının başka bir rahatsızlığı yoktu.’’ dedi.

 

‘’Ben aşıların ne olduğunu iyi bilirim. Ancak Sağlık Bakanı olarak bu kararı ben almadım. Bu kararlar bilim adamlarımız tarafından alınmıştır.’’ diyen Sağlık Bakanı, Aralık ayına dikkati çekerek, ‘’Hastalığın Aralık ve Ocak'ta zirveye ulaşması bekleniyor. Nisan ayında azalması yönünde beklenti var. Hastalığı geçirenlerin aşılanmasına gerek yok elbette. Grip benzeri hastalık geçirenler de isterlerse aşılanabilir. Öğrencilerin nerede aşılanacağı henüz net değil.’’ ifadesinde bulundu. Akdağ ayrıca, ‘’Bireysel tercihlere her zaman saygı duyulur. Ben aşı yaptırmayacağım diyene zorla aşı yaptırmayız. Risk grubundaki birine de ben aşı yaptırtmam demek doğru olmayacaktır.’’ diye konuştu.

Bu haber toplam 1778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri