Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye ve Irak arasında anlaşma

19.09.2010 23:17
Irak ham petrolünün Suriye toprakları üzerinden Akdeniz'e ulaşmasını sağlayacak iki boru hattı döşenecek.

Irak ham petrolünün Suriye toprakları üzerinden Akdeniz'e ulaşmasını sağlayacak iki boru hattı döşenecek. Anlaşmaya göre, biri günde 1.5 milyon diğeri ise 1.25 milyon varil kapasitesinde iki boru hattı kurulacak.

Bu amaçla Suriye ve Irak arasında ön anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı Sana'da yer alan habere göre, Irak ham petrolünün Suriye toprakları üzerinden Akdeniz'e ulaşmasını sağlayacak petrol boru hattının kurulması amacıyla Suriye ile Irak arasında bir ön anlaşma imzalandı. Anlaşma çerçevesinde biri günde 1.5 milyon diğeri ise 1.25 milyon varil kapasitesinde iki boru hattı kurulacak.

Suriye hükümet sözcüsü Ali Dabbağ, büyük hattın ağır hizmetler küçük hattın ise hafif hizmetler vereceğine ve projenin pompa istasyonlarında kullanılabilecek gaz taşıyan üçüncü bir hattı kapsadığına belirterek, Irak hükümetinin projeyi onayladığını duyurdu.

Irak Petrol Bakanı Yardımcısı Abdülkerim el-Luaibi geçen hafta petrol bakanlığının önümüzdeki iki ay içerisinde proje ihalesini duyuracağını açıklamıştı.

Irak hükümeti ham petrol üretimini arttırmak amacıyla uluslararası birçok petrol şirketiyle büyük anlaşmalar imzalamıştı. Bu anlaşmalarla günlük petrol üretiminin 12 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri