Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtüsüne Özgürlük kampanyası sürüyor

28.02.2010 12:10
AKDER tarafından başlatılan Başörtüsüne özgürlük kampanyasına destek büyüyor

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği'nin (AKDER) geçtiğimiz pazartesi http://28subat1000yilsuremez.blogspot.com/ adresinde başörtüsü yasağının kaldırılması için başlattığı imza kampanyasına katılım artıyor.

Yaklaşık yedi bin kişinin destek verdiği bildiriye imza atarak, mağduriyetin ve ayrımcılığın giderilmesi için adım atılmasını isteyenler arasında pek çok sanatçı, gazeteci ve akademisyenin yanı sıra her kesimden ve meslekten insanlar da yer alıyor.

Akder Genel Sekreteri Neslihan Akbulut, 28 Şubat bir darbeyse bunun en büyük izdüşümünün başörtüsü yasağı olduğunu ve bu yasağın üniversite ve okullarla sınırlı kalmayıp sosyal ve siyasal her alana sirayet ettiğini dile getiriyor. Akbulut, "Bırakın bugün başörtülü birinin milletvekili seçilmesini, insanlar belediye meclis üyelerine seçilip sokaklarındaki çöp sorunu ile ilgili görüş bile beyan edemiyor. İşte biz 'başörtülüler şuraya girebilirler ama bunu yapamazlar'daki 'ama'nın kaldırılmasını talep ediyoruz." diyor. Öğretim üyeliği görevinden uzaklaştırılan Yrd. Doç. Alev Erkilet de problemin çözümünde başörtülü kadınların bile oto sansür uygulayarak sadece üniversitede okuma hakkına yoğunlaştığına dikkat çekiyor: "Eksik dua etmeyeceksin. Hakkımızı tam olarak istemeliyiz. Her yerde hareket serbestiyetimizin olması gerekiyor." Elif Nesibe Özbudak

 


 

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri