Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akıllara zarar rüşvet çarkı

08 Ağustos 2008 / 09:54
MTA'da memurdu, gizli maden haritalarını ele geçirip satmaya başladı. Gitsin haritalar gelsin paralar derken yakayı ele verdi!
MTA'da bin 400 YTL maaşla çalışırken, gizli maden haritalarını ele geçirip satan ve ihalelere fesat karıştırarak 2,5 trilyon lira elde eden maden mühendisinin, Antalya'da bir köy satın alıp, tapuları da karısının üzerine yaptığı ortaya çıktı.

Maden Tetkik Arama(MTA)'da gizli maden haritalarını satarak 2,5 trilyon lira elde eden maden mühendisinin bu paralar ile Antalya'da bir köy satın alıp, tüm tapuları da karısının üzerine yaptığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmaya göre, Maden Tetkik Arama Enstitüsünde bin 400 YTL maaşla çalışan maden mühendisi Erkan Gülbaba, eşi Hülya Gülbaba, babası Necmettin Gülbaba ve arkadaşı Yeter Bölükbaşı adına ''Yerküre Madencilik'' adıyla bir şirket kurdu. Gülbaba, MTA'da görevli arkadaşı İlker İsimbay aracılığı ile de ''Gizli'' maden haritalarına ulaşarak, verimli arazilerde 54 adet maden sahası ruhsatı aldı ve bunları yüksek meblağlarla başka şirketlere devretti. Gülbaba'nın bu sahaların satışı için Maden Mühendisleri Odasının internet sitesine de, kendi adıyla ve ''İş değişikliği'' gerekçesiyle satılık ilanları verdiği de belirlendi.

Gülbaba, ihaleye çıkarılan maden sahalarının satışında da, firmalarla görüşerek fiyatın yükselmesini engelledi. Bazı ihaleleri ise kendi şirketi aracılığıyla alıp yüksek fiyatla devretti. MTA'ya gelen ihbarlar aracılığı ile izinsiz maden üretimi yapan şirketleri de saptayıp, sahiplerini tehdit ederek rüşvet aldı. Savcılık soruşturmasında rüşvet paralarının Gülbaba'nın kardeşi Özkan Gülbaba'nın banka hesaplarına aktardığı belirlendi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜYD܅
Ankara Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan tarafından hazırlanan iddianamede maden ruhsatları için ''Çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu'' belirtilen Erkan Gülbaba'nın, maden rezervi olan sahaların topografik gizli haritalarını, MTA'da Harita Dairesinde çalışan arkadaşı İlker İsmbay'dan temin ettiği vurgulandı. İsimbay'ın daha önce cezaevinde infaz koruma memuru olarak çalıştığı Gülbaba'nın da MTA'ya geçmeden önce Cezaevi Müdürü olduğu ve ikilinin eskiden tanıştıkları kaydedildi.

Erkan Gülbaba maden haritaları, ihaleler ve tehditler sonucu elde ettiği paralar ile önce ailesine kurdurduğu Yerküre Şirketi için Ankara'nın Çankaya ilçesinde 636 metrekarelik bir arsa aldı. Elden teslim aldığı rüşvet paralarını da kardeşi Özkan Gülbaba'nın hesabına aktardı. Ayrıca şirketler de aldıkları haritalar karşılığı, kardeş Özkan Gülbaba'nın hesabına para aktardı. Yapılan incelemede Erkan Gülbaba'nın kardeşinin hesabına iki ayrı havale ile önce 182 bin YTL, sonra da 221 bin YTL gönderdiği, ardından da 475 bin ve 400 bin dolar aktardığı saptandı. Kardeşin hesabına, madencilik şirketlerince yatırılan paraların YTL toplamı 2 milyon 500 bin YTL'ye ulaştı. Özkan Gülbaba savcılık ifadesinde hesabına para yatırıldığından haberi olmadığını ve yatıran kişileri de tanımadığını öne sürdü.

KARISI İÇİN KÖY KAPATTI
Rüşvet paraları ile kendisine bir araba alan Erkan Gülbaba, diğer paralarla da, eşinin üzerine gayrimenkul yatırımları yaptı. Önce eşinin üzerine Anltalya Güneykent Sitesinde bir daire aldı. Ardından da Erzurum Merkez Dere mahallesinde 2 bin 66 metrekare 5 katlı bir bina satın alındı. Daha sonra Ankara Keçiören'de bin 572 metrekare bir arsa alındı.

Erkan Gülbaba'nın eşi Hülya Gülbaba'nın üzerine Antalya Yeşilbayır köyünde de çok sayıda arsa aldığı belirlendi. Bu köyde önce bin 48 metrekare arsa alan Gülbaba, ardından aynı köyde 5 bin 345 metrekare daha arsa satın aldı. Antalya Varsak beldesinde de 457 metrekare bir arsa daha aldı. Yeşilbayır Köyünde büyüklükleri 600 ila 686 metrekare olan 5 ayrı arsa daha alındı. Böylelikle Hülya Gülbaba'nın, Yeşilbayır köyünde toplam 9 bin 565 metrekare arsası oldu. 17 sanıklı MTA vurgunu davası önümüzdeki günlerde Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak.

İHALELER NASIL ALINIYOR?
İhalelerin Gülbaba'nın kendi şirketi aracılığı ile alınıp, çıkar karşılığı başka şirketlere devredilmesi iddianamede şu telefon görüşmesi örneği ile verildi: ( 19.07.2007 günü saat:14:35:32'de Tel.0533 711??? Erkan GÜLBABA ile Tel.0532 216???ADNAN arasında geçen görüşme)

ERKAN: Adamlar 125 milyara aldılar sahayı. Bu Şile vardı ya

ADNAN: Tahminim doğruymuş 100/150 milyar

ERKAN: Neyse seni biraz rahatlatayım abi biz aldık

ADNAN: Vallaha mı ?

ERKAN: Vallah aldım. Üç kişi soktum. AEE ye 27.500 yazdım. Araya bir arkadaş ona 20 yazdım. endi firmama da 11 küsur yazdırdım Şimdi 11'e alacağız seni. Ama AEE'nin teminatı yanacak

ADNAN: Yani İstanbul'da güzel bi yemek yedirecen arkadaşına Harikasın ya

ERKAN: Ama bir sene AEE ihaleye girmiyor. Bizim şirket girer alır sana devrederiz

ADNAN: Tamam girmesin. S… anasını, kimler girmiş peki

ERKAN: Bayağı var. Beni tanıyorlar Yeter'i gönderdim ben tamam mı

ADNAN: Çok güzel çok kutlarım

Kaynak:
Bu haber toplam 2686 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri