Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fırat'tan Irak'a Açılım Brifingi

20.12.2009 00:32
AK Parti Milletvekili Fırat, Barzani'ye 'demokratik açılımı' anlattı

AK Parti Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye 'demokratik açılımı' anlatarak, süreci desteklemelerini istedi.

Fırat, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Selahattin kasabasında basına kapalı gerçekleşen görüşmede AK Parti hükümetinin Türkiye'de başlattığı 'demokratik açılım'ın görüşüldüğü bildirildi.

FIRAT: AÇILIM KONUSUNDA CİDDİYİZ

Gerçekleşen görüşmede Fırat'ın Barzani'ye açılım konusunda Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılım konusunda ciddi olduğunu söylediği belirtildi.

Bu yönde atılan adımları da tek tek aktaran Fırat, Kürtçe TV ve radyo, Mardin'de Kürdoloji bölümünün açıldığını aktardı. Fırat, Barzani'ye İstanbul ve Ankara'da da Kürdoloji bölümlerinin açılacağını ve açılım için yapılanların adım adım ilerleyeceğini ifade etti.

Barzani'den süreci desteklemeleri gerektiğini isteyen Fırat, AK Parti'nin demokratik açılım konusunda ciddi ve kararlı olduğunu belirterek, tüm tarafların ve özellikle Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bu süreci desteklemesi gerektiğini ifade etti.

BARZANİ: SÜRECİ DESTEKLEYECEĞİZ

Mesut Barzani'nin ise, Türkiye'de atılan adımlar ile AK parti hükümetinin yaptıklarının önemli adımlar olarak değerlendirdiklerini söylediği ifade edildi.

Barzani, açılım sürecini destekleyeceklerini kaydederek, "Eğer eski Türkiye hükümeti ve şu anki hükümetin siyaseti arasında bir kıyaslama yaparsak iç işler veya uluslararası işlerde olsun açılım siyasetinin çok olumlu sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Son dönemde yaşanan olayların bir daha tekrarlanmamasını umut ediyoruz. Açılım sürecini destekleyeceğiz. Sonuçta da şu an yürütülen politika kazanacak." dedi.

İkili arasında gerçekleşen görüşmede ayrıca DTP'nin kapatılması ve Türkiye'de yaşanan şiddet olaylarının da ele alındığı bildirildi.

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri