Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ savunma pozisyonuna geçti

13.11.2009 12:21
The Economist, 'AKP hükümetini devirmeye yönelik gizli planlarını ortaya çıkartan bir dizi skandal, Başbuğ’un savunma pozisyonuna geçmesine neden oldu' diye yazdı.

The Economist, 'AKP hükümetini devirmeye yönelik gizli planlarını ortaya çıkartan bir dizi skandal, Başbuğ’un savunma pozisyonuna geçmesine neden oldu' diye yazdı.

Türk hükümetinin Kürt sorununu çözmek için bildiğinden şaşmayarak, muhalefetin “ihanet” ithamlarına kulaklarını kapatarak “cesur hamleleri” sürdürdüğünü belirten İngiliz dergisi, “Türkiye ile isyancı Kürtleri arasındaki barış her zamankinden daha yakın gibi görünüyor” yorumunu da yaptı. Buna karşın dergi, “Gerçekten, hükümetin Kürt politikası risklerle dolu” diyerek PKK’nın kentsel teröre dönmesi olasılığının bulunduğunu, bunun da “generallere, azalan nüfuzlarını yeniden güçlendirmek için bir bahane sağlayabileceği” görüşünü de dile getirdi.The Economist dergisi son sayısında Türk hükümetinin “Kürt Açılımı”na ilişkin analizinde hükümetin bildiğinden şaşmayarak Kürt sorununun çözümüne yönelik çabalarını sürdürdüğünü kaydetti.

 

Dergi “Muhalefetin ‘ihanet’ ithamlarına kulaklarını kapatarak Türkiye’nin iktidarındaki Adalet ve Kalkınma Partisi, uzun bir süreden beri devam eden Kürt sorununa son vermek amacıyla cesur hamleleri sürdürüyor” yorumunu yaptı.Böylece, “Türkiye ile isyancı Kürtleri arasındaki barış, her zamankinden daha yakın gibi görünüyor” diyen dergi, AKP’nin, taş atan çocukları ile ilgili olarak hazırladığı yasal düzenlemelerin, PKK’nın kolayca saflarına dahil ettiği, genç işsiz Kürtlerin radikalleşmesini önlemeye katkı yapabileceği dile getirildi.

 

 

ERGENEKON NEDENİYLE “BAŞBUĞ’UN SAVUNMA POZİSYONUNA GEÇTİ

İnsan hakları savunucusu avukat Sezgin Tanrıkulu’nun “Türkler ile Kürtler arasında büyüyen duygusal ayrışma, bir coğrafi bölünmeye yol açmasının gerçek riski var” sözlerini de aktaran dergi, Ergenekon davasında bazı generallerin de yargılandığına dikkat çekerek şu yorumu da yaptı:“Gerçekten, hükümetin Kürt politikası risklerle dolu çünkü PKK, kentsel teröre dönebilir. Bu da, generallere, azalan nüfuzunun yeniden güçlendirmek için bahane sağlayabilir. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, hükümetin, daha yumuşak Kürt politikasına genel olarak destek veriyor. Ordunun, AK hükümetini devirmeye yönelik gizli planlarını ortaya çıkartan bir dizi skandal, onu (Başbuğ’u) savunma pozisyonuna geçmesine neden oldu.

Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri