Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ak Parti'nin oyu yüzde 40'ı geçer mi?

09.01.2010 12:00
Denzi Baykal "AK Parti'nin oyu yüzde 20'lerde" dedi. Erdoğan ise "Onun iki katı olarak hesaplayın" cevabıyla yüzde 40'ların üstünü işaret etti. Peki seçim olsa sonuç ne olur?

 

Muhalefetin ısrarlı erken seçim talebine karşılık Başbakan Erdoğan seçimlerin yasal süresinde yapılacağını vurguluyor. Buna karşılık olarak bir de şimdi AK Parti’nin “oy oranı” tartışması çıktı.

Deniz Baykal, 3 Kasım 2002'de yüzde 37, 22 Temmuz 2007'de yüzde 47 son olarak da 29 Mart 2009'da yüzde 39 alan AK Parti’nin oy oranını, yüzde 20’lerde olarak açıkladı. Bun karşılık olarak da Başbakan Erdoğan AK Parti'nin oy oranının Baykal’ın açıkladığının iki katı olarak hesaplanması gerektiğini söyledi ve partisinin halan daha açık ara önde olduğunu vurguladı.

Peki olası bir seçimde AK Parti’nin alacağı oy oranı ne olur? Deniz Baykal’ın öngörüsünü ve AK Parti ile birlikte diğer partilerin alabileceği oy oranlarını, 2009’un son günlerinde kamuoyu araştırmasını yapan Araştırma Şirketi GENAR’ın Başkanı İhsan Aktaş’a sorduk.

İhsan Aktaş’a göre CHP lideri Deniz Baykal’ın yüzde 20 yorumu doğru bir tespit değil. Başbakan’ın Erdoğan’ın onun iki katı cevabı da muamma. Yapılan son araştırmada üç partinin oy oranlarını açıklayan İhsan Aktaş, TDH Lideri Mustafa Sarıgül' dikkat çekiyor.  Yapılacak ilk seçimde "yüzde 9 ile 11 oranında" oy alması öngörülen Sarıgül ne kadar fazla oy alırsa bu birinci partiye yarayacak.

Yakın zamanda tüm ayrıntıları Haber7.com’da yayınlanacak olan kamuoyu araştırmasına dayanarak yorum yapan Aktaş’ın sözleri şöyle:

"3 KASIM'IN ALTINA DÜŞMEZ"
“Sahada yaptığımız son araştırmada AK Parti’nin oy oranı şu anda yüzde 37,5’larda görünüyor. AK Parti, ilk seçimi olan 3 Kasım 2002’de aldığı oyun altına düşmez. Bu oranın çok yukarısına çıkması da o günün seçim kampanyasına, seçmenin ekonomik duruma bağlı. Özellikle içi ve memur kesimin ekonomik durumu seçim sonuçlarını etkiliyor.

SON OY ORANLARI
AK Parti’nin oyu, Deniz Baykal’ın dediği gibi yüzde 20’ler bandında değil. Son araştırmamızda AK Parti’nin oyu 37,5- 38’lerde, CHP’nin ki yüzde 23-24, MHP’nin ise yüzde 16’larda görünüyor

MUSTAFA SARIGÜL FAKTÖRÜ
Yeni seçimde bir de Mustafa Sarıgül faktörü olacak. Yaptığımız araştırmaların sonuçları ve öngörümüze göre, yapılacak ilk seçimlerde Mustafa Sarıgül’ün yüzde 9-11 oranında oy alacağı görüntüsü var. Mustafa Sarıgül AK Parti, CHP ve MHP tabanından oy alacaktır ama ne kadar çok oy alırsa bu birinci partiye yarar sağlar.

SON ÜÇ SEÇİMİN OY IRANLARI

kullan

 

Haber 7

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri