Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP Hakkında İlginç İddia !

23.04.2009 12:06
SP Genel Başkan Danışmanı Mehmet Bekaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hakkında ilginç iddialarda bulundu...
Ergenekon soruşturması çerçevesinde adı gündeme gelen ve 'gizli oluşumların merkezi' olduğu ileri sürülen Gölbaşı Patalya Otel'e ilişkin ilginç bir açıklama da, Saadet Partisi'nden (SP) geldi. SP Genel Başkan Danışmanı Mehmet Bekaroğlu, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Fazilet Partisi'nin (FP), dava sonuçlanmadan aylar önce Patalya'da yapılan toplantılarda bölündüğünü söyledi.

Başkent Üniversitesi'nin tutuklu rektörü Mehmet Haberal'a ait Patalya Otel'de düzenlenen toplantıların, Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğini yaptığı FP içindeki 'Yenilikçi' grup tarafından 2001'de organize edildiğini öne süren Bekaroğlu, AKŞAM'a şunları anlattı:

'O tarihlerde partimiz aleyhine açılmış olan kapatma davası henüz sonuçlanmamıştı. Bütün Türkiye, FP'nin kapatılması davasına kilitlenmişti. Tayyip Erdoğan İstanbul'dan Ankara'ya gelerek ilk toplantısını Patalya Otel'de yaptı. Patalya Otel gerçekten tuhaf bir adres. Partimizin bölünme süreci bu otelde yapılan toplantılarla başlamış oldu.'

COŞKUN: YOL HARİTASI ÇİZDİK

Bekaroğlu'nun bahsettiği 2001 toplantılarına katılan, AKP'nin kurucularından eski Sanayi Bakanı Ali Coşkun da Erdoğan'ın önderliğinde yapılan toplantıları doğrulayarak 'Biz orada yeni bir siyasi çizginin yol haritasını çizdik' dedi. FP kökenli Coşkun, toplantılara katılımın yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 'Patalya toplantıları oldukça kalabalıktı. Durum değerlendirmesi yaptık. Yeni bir yol çizimiydi bu toplantı. Bir parti içindeki yeni bir hareketin başlangıcıydı. Yasadışı, sakıncalı veya gizli bir buluşma değildi.'

Fazilet'in sonunun resmidir

FP içinde 'Yenilikçi' olarak adlandırılan grubun 4 Ocak 2001'de Patalya'da düzenlediği basına kapalı toplantıya Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra o dönemin FP'deki ağır topları Bülent Arınç, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Melih Gökçek, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu gibi isimlerle birlikte 50'ye yakın milletvekili katılmıştı.

Gazeteciler, Patalya'ya akın etmiş ama çıkışta Erdoğan soruları yanıtsız bırakmıştı. Abdullah Gül ise 'FP'den ayrılmayacakları' mesajını vermişti. 6 ay sonra, 22 Haziran 2001'de, Anayasa Mahkemesi, Fazilet Partisi'nin 'temelli kapatılmasına' karar verdi. Patalya toplantısına katılan isimlerin tamama yakını, SP'ye geçmek yerine Ağustosta kurulan AKP'nin saflarına katıldı.

Erdoğan illegal örgüt mü topladı

ESKİ Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, Prof. Mehmet Haberal'ı ziyaret etti. Okuyan, hastane çıkışında Patalya toplantılarıyla ilgili soru üzerine 'Başbakan da AKP 'yi kurarken Haberal'ın Patalya otellerinde toplantılar yaptı. Bu da illegal örgüt toplantısı mıydı?' dedi.
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri