Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP: "İddiaları çürüteceğiz."

02 Temmuz 2008 / 16:31
AK Parti, kapatılma davasına ilişkin yarın Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma yapacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın sözlü açıklama metnini üzerinde de çalışan AK Parti kurmayları savunmaya son şeklini bugün TBMM'de veriyor. Sözlü savunm
AK Parti’nin kapatılmasına ilişkin sözlü açıklamasını Anayasa Mahkemesi’ne sunan Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın ardından yarın da AK Parti, Yalçınkaya’nın iddialarını sözlü olarak yanıtlayacak. Abdurrahman Yalçınkaya’nın sözlü açıklamaları üzerinde çalışan AK Parti’nin hukukçu kurmayları sözlü savunma için son hazırlıklarını TBMM’de yapıyor. Yaklaşık 400 sayfadan oluşan savunmayı mahkemede Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek okuyacak. Sözlü savunmanın 75 sayfalık genel bölümünde ön ve esas savunmadan farklı olarak yabancı ülkelerin demokrasi mücadelesinden örnekler verilecek. Uluslararası ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin siyasi partileri kapatma ile ilgili kriterlerinin anlatılacağı savunmada Yalçınkaya’nın iddialarına karşın “demokrasi” vurgusu yapılacak.

ÇİÇEK: “İDDİALARI ÇÜRÜTECEĞİZ”

AK Parti’nin dün düzenlenen grup toplantısının basına kapalı bölümünde Çiçek, milletvekillerine Perşembe günü Anayasa Mahkemesi’ne yapacakları sözlü savunma hakkında bilgi vermiş ve kapatma davasıyla ilgili hukuki sürecinin nasıl işleyeceğini anlatmıştı. Çiçek milletvekillerine Yalçınkaya’nın iddialarını çürütecek belge ve bilgilerin olduğunu söylemişti.

Çiçek’in yarın yapacağı savunmada, yazılı savunma dışında nelerin yer alacağı merakla beklenirken Başsavcının Fettullah Gülen’e ilişkin iddialarının Yargıtay’ın Gülen hakkında verdiği beraat kararı hatırlatılarak çürütülmeye çalışılacak. Sözlü savunmada eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in Fethullah Gülen okullarıyla ilgili demeçleri de yer alacak.

Sözlü savunmada Gülen okullarının durumunun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın “Cumhuriyet devrimleri travma yarattı” sözlerine de açıklık getirilecek.

AK Parti savunmasını genel, kişisel ve belgeli olmak üzere 3 bölüm üzerine kurarken genel savunmayı Cemil Çiçek, kişisel savunmayı da Bekir Bozdağ yapacak. Savunmanın uzun olması nedeniyle üçüncü bir kişinin daha savunma ekibinde yer alıp almayacağına ise henüz karar verilmedi. Savunmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili iddialara yazılı savunmada olduğu gibi ayrı bir bölüm halinde yanıt verilmesi bekleniyor.

MKYK VE İL BAŞKANLARI TOPLANACAK

AK Parti, sözlü savunmasının yapılacağı yarın Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nu da toplayacak. Kurul yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde toplanacak. Cuma günü de AK Parti İl Başkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yine AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelecek. MKYK’da Anayasa Mahkemesi’nin vereceği olası kararlara karşı izlenecek yolun masaya yatırılması beklenirken, İl Başkanları toplantısında ise 2009’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlere yönelik yapılan hazırlıklar tartışılacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri