Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"AKP Laik Sistemi Yok Edecek"

28 Temmuz 2008 / 12:41
YARSAV Başkanı, The Guardian gazetesiyle yaptığı söyleşide, Şeriat'ın Nazizm ve Faşizme benzediğini iddia ederek İslam'a ve AKP'ye yüklendi.
Yargıçlar ve Savcılar Birliği(YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, iktidardaki AKP'nin ülkenin laik sistemini yok edecek ve İslami bir devlete dönüştürecek bir şeriat sistemi arayışı içinde olduğunu öne sürdü.
İngiliz Guardian gazetesine konuşan Eminağaoğlu, hükümetin gerçek gündemini, gıda üretimine helal standartlar getirmeye çalışarak, dostu olan İslami ülkelerle “İslami kanunları” esas alan ikili anlaşmalar imzalayarak, devlet okullarında dini eğitimi artırarak ve üniversitede kız öğrencilerin türban takmasına izin vermeye çalışarak ortaya koyduğunu kaydetti.


AKP'ye karşı açılan davanın temel noktasının "müsamahasızlık" olduğunu öne süren Eminağaoğlu, “Şeriat sistemi tabiatı gereği diğer düşüncelere, inançlara ve adetlere müsamahasızdır. Aynen İtalya'daki faşizm ve Almanya'daki nazizm gibi, şeriat Türkiye'nin hassas bir konusu. Küçük bir kıvılcımla sosyal bir harekete dönüşebilir. Osmanlı zamanında şeriat temelli bir sistemimiz vardı ve toplumuz hala onun izlerini taşıyor. Ona geri dönmek istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

AKP'ye karşı açılan kapatma davasının AB kurallarına önem verdiğini ve Avrupalı eleştirmenlerin Türkiye'yi de, İslam'ı da anlamadığını öne süren Eminağaoğlu şöyle konuştu:” İslam Hristiyanlık gibi değildir. Sadece inanç boyutunda uygulanmasını amaçlamıyor, aynı zamanda devleti düzenlemek ve yönetmek de ister.

İslam ülkelerine bakarsanız türban sadece dini inancın ifadesi değil aynı zamanda İslami rejimin de sembolüdür. Türkiye İslami bir ülke değil, demokratik bir ülke. Avrupa'nın doğru bir biçimde bilgilendirilmesi için Avrupalı yetkililer sadece laiklik karşıtı etkinlikler içinde olan iktidardaki parti ile değil Türkiye'nin diğer kurumlarıyla da görüşmelidirler.”

-YAŞAR YAKIŞ'IN DEĞERLENDİRMESİ-

The Guardian ayrıca, eski Dışişleri Bakanı AKP'li Yaşar Yakış'ın açıklamalarına da yer verdi. Yakış "Sokakta yaşam biçimlerini değiştirmek istemeyen ve partimize karşı olan sıradan kadınlar ve erkekler var. Şeriatı getireceğimize inananların kaygılarını giderecek bir şeyler yapmış olmalıydık" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri