Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP ne yapacak?

04 Ocak 2009 / 09:13
Ak Parti, yerel seçimleri için işi sıkı tutuyor. Erdoğan'ın talimatıyla ev ev gezilmeye başlandı bile. İşte o strateji;
Yerel seçimlerde 26 AKP'li belediye başkanının 14'ünün yenileneceği belirtilirken, seçim eğitimi alan 300 bin partili ev ev dolaşmaya başladı. Gençlik kollarının hedef kitlesi ise bu yıl ilk kez oy verecek 465 bin seçmen

İstanbul'da AKP, beklenenin aksine eski isimlerle değil yeni isimlerle yarışa girmeye hazırlanıyor. 29 Mart'taki yerel seçimlerde 26 AKP'li belediye başkanının yaklaşık yüzde 40'ı yeniden aday gösterilmeyecek.

Yerel seçimlere henüz 3.5 ay olmasına rağmen, AKP çalışmalarına aylar öncesinden başladı. İstanbul'da seçim eğitimine alınan 300 bin partili, seçmenleri yakın takibe almak için ev sohbetlerine başladı. Seçim gününe kadar, İstanbullu seçmenlerin iki kez ziyaret edilmesi planlanıyor. Bu yıl ilk kez oy verecek olan 465 bin genç seçmen ise, gençlik kollarının hedef kitlesi.
BAŞBAKAN İŞİ SIKI TUTUYOR

Şehrin 40 yerinde Ak Nokta'lar yer alacak. Karavanlarda ve kiosklarda adayların tanıtımı yapılacak. Ayrıca kiosklarda, seçmenlerin oy vereceği sandığın adresi havadan uydu fotoğrafı ile birlikte verilecek.
Yaklaşık 30 bin sandığın kurulacağı İstanbul'da AKP, her sandıkta 9 görevli bulunduracak. Bu görevliler şimdiden belirlendi ve listeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletildi. Başbakan Erdoğan, zaman zaman sandık görevlilerini arayarak, görev noktalarını kontrol ediyor.

ESKİ İSİMLERE VEDA

AKP'nin İstanbul'da 1994'ten bu yana başkanlık görevini yürüten 4 ismi bu kez aday gösterilmeyecek. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya kendisi aday olmayacağını açıklarken, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan ve Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'in yerlerini yeni isimlere bırakmaları bekleniyor. 10'dan fazla başkanın yeniden aday olmayacağı belirtiliyor.

Partiye 342 kişi aday adaylığı için başvuruda bulundu. En büyük ilgi ise 20'şer aday adayının başvuruda bulunduğu yeni ilçeler Sancaktepe ve Sultangazi oldu. Mevcut başkanın devam etmesine kesin gözüyle bakılan Çatalca, Bahçelievler ve Küçükçekmece'de ise birer aday adayı çıktı. Kadın belediye başkan aday adayı sayısı ise 14'te kaldı. 27 ilçede hiç kadın aday adayı yer almadı.

"DOSYA SAVAŞINDA YOKUZ"

İstanbul'daki seçim çalışmasını yürüten AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Hulusi Şentürk, seçimde diğer partilerle dosya savaşına girmeyeceklerini belirterek, "Rakiplerin iddiaları varsa kamuoyuna değil, savcılığa iletmesini isteyeceğiz. Polemiğe girmeyeceğiz. Hedefimiz İstanbul genelinde yüzde 50 oy oranının üzerine çıkmak" dedi.

Adayların konuşmaları kaydedilecek
AKP'de aday adayları ve adaylar için seçim uyarıları hazırlandı. AKP'nin seçim kuralları şunlar:
- Adaylar sadece kendini anlatacak, rakipleri karalayıcı, küçük düşürücü mesajlar verilmeyecek.
- Yapılan konuşmalar, ileride sorun çıkmaması için kaydedilecek.
- Toplum içinde aykırı görülecek kıyafetlerden kaçınılacak.
- Fakir sofrasında fakire, zengin sofrasında zengine uyum sağlanacak.
- Güler yüzlü olunacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri