Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP ön seçiminde 6 başkana destek

04 Aralık 2008 / 05:13
12 ilde yaptığı temayül yoklaması için dün binlerce partili sandık başına gitti. 6 mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı önde çıktı.

Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, Kayseri, Konya, Kocaeli, Samsun, Sakarya, Erzurum ve Gaziantep'te temayül yoklamaları için sandıklar kuruldu. Temayül yoklamasıyla ilgili sandık başlarından sızan sonuçlar da, önemli işaretler verdi.

TEKRAR ADAY OLACAKLAR

Temayül yoklamasının sonucuna göre, mevcut büyükşehir belediye başkanlarından 6'sıyla yola devam etme eğilimi ağırlık kazandı. Buna göre, İstanbul'da Kadir Topbaş, Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Antalya'da Menderes Türel, Konya'da Tahir Akyürek ve Kocaeli'de İbrahim Karaosmanoğlu'nun tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ADANA'YA ÖZTÜRK MÜ?

Bu arada, AKP'de Aytaç Durak'ın ayrılmasıyla bütün gözler Adana'ya çevrildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı da kulislerde dillendirilmeye başlandı. Buna göre AKP'nin Adana Seyhan İlçesi Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk'ün şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

14 ARALIK'TA YENİ SANDIK

Temayül yoklamalarının kesin etkisi bulunmuyor. 14 Aralık Pazar günü de diğer illerin il belediye başkanları için sandık kurmayı planlayan AKP'de, bu yoklamaların, halkın eğilimlerinin belirleneceği anketlerle de destekleneceği ifade edildi. Karar aşamasında, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın belediye başkanlarıyla ilgili hazırladığı performans değerlendirmelerinin de mutlaka dikkate alınacağı belirtiliyor.

Şerife Üstüner / TAKVİM


Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri