Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talimatı Kimden Aldınız

26.06.2010 23:28
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin itirazda bulunanları eleştirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin itirazda bulunanları eleştirirek, ''Seçimlerden önce böyle bir referandum doğru değilmiş... Kim verdi bu aklı size, kimden böyle bir talimat aldınız'' dedi.

AK Parti Genel Merkezince düzenlenen ''Türkiye Buluşmaları'' programı kapsamında Mardin'de düzenlenen toplantıya katılan Kapusuz, siyaseti hizmet için yaptıklarını belirtti.

Terör konusuna değinen Kapusuz, AK Parti iktidarının bu sorunu çözmek için yoğun bir çaba sarf ettiğini belirterek, şunları söyledi:

''1980 öncesi, sağcı ve solcu 5 bin genç kaybedildi. Birbirimizi öldürdük. Kim kazandı. Elbette biz kazanmadık, kaybeden biziz. Bu tecrübelerden sonra 1980 sonrası başlayan bir başka süreç daha yaşıyoruz. Yaklaşık 30 yıl içerisinde biz 40 bin evladımızı kaybettik. Bir hesaba göre, 300 milyar dolar terörden dolayı zararımız var.''

Kapusuz, beş gün önce Silvan'daki terörist saldırıda şehit olan şehit Onbaşı Salih Albayrak'ın Şenköy beldesinde oturan ailesini ziyaret ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Terörden de kurtulmak lazım. Yeter artık. Allah aşkına neyimizi bölüşemiyoruz. Biz tarih boyu beraber olmadık mı? Osmanlı coğrafyasını hatırlayalım, coğrafyada her türlü dinden, dilden, ırktan farklı kesimlerden insanlar yok muydu, vardı. Biz hepimiz devlet başta olmak üzere doğumuz, batımız, kuzeyimiz şunun farkındayız artık; 'bu iş bitsin' diye devletin yetkilileri de, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, STK'lar da haykırıyor; 'yeter artık' diyor. Aynı çatının altında beraber yaşayanlar olarak, bu ülkeyi bugünlere getirmiş insanlar olarak birbirimize saygılı davranmalıyız. Geçmişte yanlışlıklar yapılmış hala da var. Ama bunu düzeltecek kimdir. Dışardan İsrail, ABD gelip düzeltmeyecek. Biz kendi evimizin düzenini kendimiz sağlayacağız. Bunun başka yolu yok. Bunu bir formülle ortaya koyacak varsa, bir sihirbaz varsa, hodri meydan gelsin baş tacı yaparız.''

-''ANAYASA'NIN TOPYEKUN DEĞİŞMESİ LAZIM''-

Anayasa değişikliği sürecine değinen Kapusuz, şunları kaydetti:
''Bu Anayasa'nın topyekun değişmesi lazım. Yeni bir Anayasa yaptık ama başıma gelmeyen kalmadı. 2 maddelik bir Anayasa maddesi değişikliği yaptık. 10. ve 42. madde ile ilgili değişikliğe 411 milletvekili onay verdi. 11 üyeli Anayasa Mahkemesi iptal etti. Hem de Anayasa'ya karşı bir şekilde karar verdi. Gazete haberleriyle AK Parti'yi kapatmak istediler. Bütün bunlar vesayetçi anlayışla oluyor. Bizim dışımızda da partiler var parlamentoda. CHP, MHP, BDP ve bağımsızlar var. Bunlar ne yaptılar, lütfen dikkat edin. 'Bizim partimizi her seferinde kapatıyorsunuz' diyenler dahil başka yerlerden aldıkları emirlerden dolayı gelip de parti kapatmayla ilgili anayasa değişikliği için oy bile kullanmadılar.

CHP'si, MHP'si, BDP'si İmralı'sı sonra da TÜSİAD da katıldı. Seçimlerden önce böyle bir referandum doğru değilmiş. Kim verdi bu aklı size, kimden böyle bir talimat aldınız. Biz milletimizden kahramanlık beklemiyoruz. Bizim arkamızda dursun, bize destek olsun yeter. Bunları söylememin bir tek sebebi var. Buralara kolay gelmedik. Adeta şeytan taşlamaktan tavaf etmeye fırsat bulamadık.''
Kaynak:
Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri