Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP savunmasın sürüyor

03 Temmuz 2008 / 14:02
AKP'nin kapatılma davasında sonuca adım adım yaklaşılıyor. Dün Başsavcı sözlü açıklamasını yaptı. Bugün söz sırası AKP'de. İşte gün boyu dakika dakika yaşananlar ve AKP'nin savunmasından satırbaşları...
SAAT: 13.30
AKP heyeti öğleden sonraki oturumda sözlü savunmasına kaldığı yerden devam ediyor.
Sabah saatlerinde yapılan sözlü savunmanın ise ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. İşte AKP'nin sözlü savunmasından notlar:

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VAR
- AKP, HAK-PAR hakkında açılan kapatma davasını savunmasının ana unsuru yaptı. Hatırlanacağı gibi HAK-PAR, pogramında "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasına aykırı" ilkeler bulundurduğu için kapatma davası ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi, bu ilkelerin eyleme dönüşmediğini vurgulayarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne dayandırdığı kararında yeni bir içtihata imza atmıştı.
AKP de iddianamede yer alan unsurların laiklik karşı eylemlere dönüşmediğini, sadece düşünce açıklama aşamasında olduğunu belirterek, Başsavcının iddialarının HAK-PAR kararıyla çöktüğünü savundu. Eyleme dönüşmeyen açıklamalar nedeniyle parti kapatılamayacağı öne sürülerek çoğulcu demokrasi anlayışı hatırlatıldı.

SAVCI HAYAL DÜNYASINDA
Sözlü savunmanın en ilginç noktalarından biri de iddiaların sahibi Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya ile ilgili olan bölümdü. AKP, Başsavcının herşeye boyun eğen bir milletvekili tipi istediğini ancak bunun ancak savcının hayalinde yaşayabileceği kaydedilerek "Ancak gerçek dünyada böyle şeyler olmaz" denildi.

TRAVMA İÇİN ÇOK GEÇ
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın "Cumhuriyet devrimleri halkta travma yarattı" sözlerinin dün Başsavcı tarafından Anayasa Mahkemesi'nde gündeme getirilmesine de değinildi. Bu sözlerin davaya eklenmesinin usule aykırı olduğu belirtilerek "Dava açıldıktan sonra ortaya çıkan yeni unsurlar, koşullar uygunsa yeni bir dava konusu olur" denildi.

SAAT: 12.00
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın sözlü savunmalarına öğlen molası verildi. Sözlü savunma saat 13.00'dan devam edecek...
Cemil Çiçek'in, 200 sayfayı aşkın olduğu öğrenilen sözlü savunmayı, Yüksek Mahkeme heyetine okuduğu öğrenildi.

SAAT: 10:00
Anayasa Mahkemesi heyeti, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın sözlü savunmalarını saat 10.00'da dinlemeye başladı.

SAAT: 09:50
AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, parti adına savunma yapmak üzere saat 09.50'de Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

ÖNCE RAPOR HAZIRLANACAK

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AKP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı gününü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek, davayı esastan görüşmeye başlayacak.

AKP hakkındaki kapatma davasını 11 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlisi heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, “temelli kapatma” yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre “Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma” kararı da verebilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri