Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP Savunmasını Kim Yapacak?

24 Haziran 2008 / 12:06
AK Parti, kapatma davasına ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yapacağı sözlü savunma timini belirledi.
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ana, Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ ise bireysel savunmaları sunacak. Daha önce de kapatılan Fazilet Partisi'nin savunmasını hazırlamış ve Yüksek Mahkeme önünde sözlü savunma yapmış olan Çiçek 3 Temmuz'daki oturumda mahkeme üyelerinin sorularını da cevaplayacak.

AK Parti, 1 Temmuz'da Anayasa Mahkemesi önünde sözlü açıklamalarda bulunacak olan Başsavcı Yalçınkaya'nın gündeme getirdiği son iddialara da sözlü savunmada yanıt verecek. Savunmada, Yalçınkaya'nın iddianamede ve esas hakkındaki savunmasında yaptığı maddi hatalar sıralanacak. Davanın ana unsurunu oluşturan anayasa değişikliği teklifinin altında MHP'nin de imzasının bulunduğu anımsatılacak, bu değişiklik teklifinin TBMM'de 411 oyla kabul edildiği vurgulanacak. Sözlü savunmada da AK Parti'nin odak haline gelecek herhangi bir eylemi bulunmadığı belirtilerek, başsavcının iddialarıyla AK parti'nin kapatılamayacağı belirtilecek. Ayrıca, 6 yıllık iktidarları döneminde yapılan icraatlar anlatılacak ve hiçbirinin laiklik karşıtı eylem içermediği vurgulanacak.

Bu arada DTP hakkında açılan kapatma davasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi'ne bugün sözlü açıklama yapacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri