Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP Sözen'i Gözden Çıkardı

13 Ağustos 2008 / 07:58
AKP, Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen'e karşı bir açıklama yaptı.
AKP, Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen'in hazırladığı, “her seviyede okula ibadethane açılması, pornografik yayın alanların kaydedilmesi” gibi tepki toplayan düzenlemeleri içeren yasa taslağının, partiyle ilgisi bulunmadığı yolunda bir açıklama yaptı.


AKP hakkındaki kapatma davasına ilişkin tartışmaların dinmeye başladığı bir aşamada, kamuoyuna yansıyan teklifin yarattığı tartışma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve parti yönetimini rahatsız etti.

'Nereden çıktı bu?'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki akşam yapılan AKP MYK'da Sözen'in hazırladığı, tepkiler üzerine geri çektiği “Gençleri Koruma Kanunu Tasarısı Taslağı” da tartışıldı.
Erdoğan'ın ve bazı AKP yöneticilerinin taslağa yönelik olumsuz eleştiriler yönelttiği öğrenildi. Erdoğan, teklifin sahibi AKP Genel Başkan Yardımcısı Sözen'e, “Bu nereden çıktı Edibe Hanım? Haberimiz yoktu. Kanun teklifi olması için ya MYK'da tartışılması gerekir ya da grubun haberi olması gerekir” diye sordu.

Sözen, kendini savundu
AKP Genel Başkan Yardımcısı Sözen de bunun üzerine kendisini şöyle savundu: “Bu benim kişisel araştırmamdı. Almanya'da böyle bir yasa çıktığını öğrendim. Sonra Türkçe'ye tercüme ettirdim. Daha bu ham metindi. Teklif, şeklini tam almamıştı. Benim hatam bunu bir gazeteciye vermek oldu.”

AKP'den açıklama
AKP Genel Sekreterliği imzasıyla dün yapılan açıklamada, toplantıda “Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı”nın da görüşüldüğü belirtilerek şöyle denildi:
“Sayın Edibe Sözen, çalışma hakkında partinin hiçbir yetkili organının bilgisinin ve onayının olmadığını kendisinin yanlış anlaşıldığını ifade etmiştir.

'Bireysel çalışma'
Yapılan değerlendirmeler sonucunda, 'Taslağın Sayın Edibe Sözen'in bireysel çalışması olduğu, Partinin yetkili organlarının bilgisi ve onayı dışında hazırlandığı ve kamuoyu ile paylaşıldığı, bu çalışmanın Parti Tüzüğü, Parti Programı ve Parti içi teamüllere uygun bir usulle hazırlanmadığı, taslakta yer alan hususların Partimiz tüzük ve programı ile uyumlu olmadığı, taslağın partimiz yetkili organları tarafından benimsenmediği ve onaylanmadığı' belirlenmiş ve bu hususların kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür.”

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri