Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP'de ANAP Başkaldırısı!

16 Haziran 2008 / 23:17
Erdoğan’ın “Trenden inen bir daha binemez” sözlerinin partide yarattığı rahatsızlık ANAP kökenli milletvekillerini istifanın eşiğine getirdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında “Trenden inen bir daha binemez” sözlerinin partide yarattığı rahatsızlık ANAP kökenli milletvekillerini istifanın eşiğine getirdi. ANAP kökenli dört milletvekilinin istifa etmesini son anda yine ANAP kökenli Yaşar Eryılmaz frenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta partisinin grup toplantısının basına kapalı bölümünde yaptığı konuşma milletvekilleri arasında sıkıntı yarattı. Türban ile ilgili anayasa değişikliğinin yapılmasının yarattığı rahatsızlık Erdoğan’ın bu konuşmasıyla doruk noktasına çıktı. Erdoğan’ın grubun kapalı bölümünde yaptığı ancak basına sızan bu konuşmasından bir gün sonra bir grup eski ANAP kökenli milletvekili eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ile yemekte bir araya geldi. AKP’li Ülkü Gökalp Güney, Vahit Erdem, Yaşar Eryılmaz ve Fevzi İşbaşaran Sungurlu’ya, parti içinde duyduğu rahatsızlıkları dile getirdiler. Bu yemeğe Rize Bağımsız Milletvekili ve eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski ANAP dönemi Devlet Bakanlarından Karman İnan’ın da eşlik ettiği kaydedildi. Milletvekilleri, Erdoğan’ın sözlerini, “Biz bu partiye davet edildik. Zorla gelmedik. Geldiğimiz gibi de gideriz. Ancak, tehdit eden sözleri bizi rahatsız etti” sözleriyle değerlendirdiler. Yemeğe katılan milletvekilleri Erdoğan’ın “Trenden inen bir daha binemez” şeklindeki sözlerini ağırlıklı olarak “tehdit” diye değerlendirdiler. Yemeğe katılan milletvekilleri, türban ile başlayan rahatsızlıklarının Erdoğan’ın grup konuşmasıyla istifa noktasına geldiklerini söylediler.
Ancak, eski bakanlardan ANAP kökenli ve AKP Ağrı Milletvekili Yaşar Eryılmaz’ın bu istifaya engel olduğu belirtildi. Eryılmaz’ın, “Parti hakkında kapatılma davası var. Bu süreçte bir darbe de vurmak bize yakışmaz. Bizim siyaset anlayışımıza yakışmaz. AKP hakkında Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleyelim. İstifa şimdi olmaz” diyerek frenlediği öğrenildi.
Bu arada istifa etmek isteyen bir milletvekili ise ANKA’ya şu açıklamada bulundu:
“Kapatma davasının sonu ne olursa olsun, bu sonuçtan sonra ayrılıp başka bir oluşum içinde yer alacağız.”
Bu arada, Başbakan Erdoğan’a türban değişikliği konusunda rahatsızlığını ilk dile getiren isim ise ANAP kökenli Vahit Erdem olmuştu. Erdem yerel bir gazeteye verdiği demeçte partisi AKP’yi sert bir dille eleştirmişti.

-AKP YÖNETİMİ ANAPLI’LARI YAKIN MARKAJA ALDI

Öte yandan ANAP kökenli milletvekillerinin sıkıntılı olduklarını öğrenen Erdoğan’ın bu milletvekillerini grup ve parti yönetiminden yakın takibe almalarını istediği belirtiliyor. Erdoğan’ın grup yönetimine, “Bu süreçte ne olursa olsun bir milletvekilinin istifası dahi iyi olmaz. Toplamda çözülme olarak algılanır. Bu fırsatı vermeyin. Gerekirse ben de görüşür, sözlerimin yanlış anlaşıldığını anlatırım” dediği de öne sürülüyor.
Parti yönetiminin istifanın eşiğine gelen milletvekilleriyle sık sık görüştüğü ve Erdoğan’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını dile getirdikleri belirtiliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri