Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP'li vekilden çok çarpıcı iddia

03.07.2010 12:46
AK Parti Milletvekili ve Başbağlar mağdurlarının avukatı Hüsnü Tuna, 'Başbağlardaki eylemi gerçekleştirenlerin listesi elimde' diyor. Kamuoyu merakla bu listedeki isimlerin açıklanmasını bekliyor

AK Parti Milletvekili ve Başbağlar mağdurlarının avukatı Hüsnü Tuna, çok çarpıcı bir iddiada bulunuyor. Tuna, ''Başbağlar katillerinin listesi bellidir'' diyor. ‘’Başbağlar Katliamı'na katılanların listesi var’’

AK Parti Milletvekili ve Başbağlar mağdurlarının avukatı Hüsnü Tuna, çok çarpıcı bir iddiada bulunuyor. Tuna’ya göre Madımak otelinde 4 kişi kurşunla öldü fakat bu açıklanmadı.

‘Büyük Takip’ programında konuşan Bakan Çelik Çelik, ‘’Sivaslılar soruyor. Bir günde şehrimizde ne değişti. Farklı simalar görülmüş Sivas’ta. Bunlar kimlerdi. Nereden, neden kim tarafından getirildiler. Nasıl bir düşmanlık tohumu ekilmek istendi. Bu iki olayla insanlar arasında bir düşmanlık oluşturulmak istendi. Ama muvaffak olamadılar’’ şeklinde konuştu.

Çelik, ‘’Kararları nedeniyle yargıya saygı duyarız. Ama gerçek faillerin yakalanmadığı inancı vicdanlarda var. Bunlar aydınlandığında vicdanlar aydınlanacak. Alevi çalıştaylarında katılımcılar, geçmişte kalan karanlık noktaların aydınlanmasına yönelik talepte bulundular. Komisyon 4 ayda tüm delilleri toplayacak, yüzlerce insanı dinleyecek’’ diye konuştu.

Neden Sivas, neden Başbağlar…?

Bundan 17 yıl önce bugün Sivas’ta derin güçlerin provokasyonu sonucunda 37 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’yi karıştırma hareketi burada bitmedi. Hemen 3 gün sonra Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde sanki sayılmışçasına 33 kişi yakılıp, işkence edilerek hunharca katledildi.

Provokasyon devam etmişti. 33 alevi cana karşılık Başbağlar’da 33 sünni cana kıymışlar, düşmanlık tohumlarını ekmişlerdi. Bundan sonra Türkiye bir kaos ortamına girecek daha önce Kahramanmaraş’ta, Çorum’da yaşananların daha fazlası yaşanacaktı!

Ama kardeşlik ağır bastı. Oyunları bozuldu. Bazı ideolojik düşünen kafalar dışında kimse Sivas olaylarında gerçek perde sahiplerini görmemezlikten gelmedi. İsimleri dışında olayları yapanların, içeride yatanlar olmadığını biliyorlardı.

Araştırma komisyonu…

AK Parti Milletvekili Agah Kafkas ve 114 milletvekili özellikle Sivas, Başbağlar, Çorum ve Kahramanmaraş olaylarının karanlıkta kalan, vicdanları yakan kısımlarının en açık bir şekilde ortaya çıkması için faili meçhulleri araştırma komisyonu için sona geldiler.

Komisyon binlerce insanın içini acıtan bu olayların gerçek müsebbiplerini ortaya çıkarmak için çalışacak. 100’lerce şahit, binlerce belge ve itiraf tek merkezde incelenecek. Karanlık dönemlerin aydınlığa ulaşması için çalışmalar yapılacak.

Başbağlar katillerinin listesi bellidir

TRT’de yayınlanan Büyük Takip programına konuşan Başbağlar davası avukatlarından Hüsnü Tuna, ’Bugün Erzincan davasında bir kısım siyasiler tanıkların, şahitlerin değiştirilmesi için çaba sarf ettiler. O gün Başbağlar davasında da sanıkların ifadesi alınırken o günün milletvekillerinden birisi haftalarca orada kaldı ve bu işleri organize etti. Başbağlar yargılamasının soruşturulması sürdürüldüğü günlerde Erzincan’da kamp kurdu. Bu işlerle ilgilendi’’ iddialarına şunları da ekliyor:

‘’Milletvekilinin bu girişiminden sonra bir hukuk devletinde olmaması gerekenler oluyor ve suçunu itiraf eden failler mahkemece serbest bırakıldı.’’

Başbağlar Katliamı Davası'nın avukatlarından da olan AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Başbağlar katliamında hayatını kaybeden 33 vatandaş için geçtiğimiz yıl İstanbul'da düzenlenen anma töreninde de "Başbağlar ve Sivas, devletin içinde yerleşmiş yasa dışı güçlerce planlandı. Taşeron örgütler PKK, DHKP-C ve Dev-Sol'a işletildi. Bu kadar açık ve net" demişti.

Tuna, yaptığı konuşmada Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Bahriye Üçok gibi cinayetlerin, Sivas'taki olayların sünni müslümanlarca yapılmış gibi gösterildiğini söyleyerek, "Bunlar hep darbe hazırlığı içindi. MİT Müsteşarı 1989'da Başbakan'a 'Yurtdışından getirilen bazı kişilere cinayetler işletilecek' ihbarı yapıyor. Ama bunlar dikkate alınmıyor" şeklinde konuşmuştu.
 
Tuna, "Sizlerin önüne gelip timsah gözyaşları dökenler o günlerde bu cinayetlerin içinde vardı. Son yıllarda cinayetler azalmışsa, Silivri Cezaevi'ndeki tutukluların faaliyetlerini rahat şekilde sürdüremediklerindendir. Başbağlar katilleri bellidir. …ABD'yi hedef gösterenler hedef şaşırtıyorlar. Uğur Mumcu katiliyle ilgili İsrail ile ilgili belge hazırlandı. Bu belge İşçi Partisi'nden çıktı. Uğur Mumcu cinayetini işleyen yakalansaydı o belge devreye ortaya çıkaracaktı. Başbağlar ve Sivas'ı planlayanlar devletin içinde yerleşmiş yasa dışı güçlerce planlandı. Taşeron PKK, DHKPC ve Dev-Sol'a bu cinayetler işletildi. Bu kadar açık ve net"iddialarında bulunmuştu.
 
Başbağlar Katliamı'na katılanların devletçe bulunamadığını ancak bu isimlerin kendi elinde olduğuna işaret eden Hüsnü Tuna, "Bunların listesi var. Önümüzdeki günlerde yayınlayacağım. Kod adları da var gerçek isimleri de var. Bu failleri ortaya çıkarmakta ayak sürenler artık deşifre edildi. Silivri'yi iyi takip etmeniz lazım. Başbağlar mağdurları kısa sürede Ergenekon davasına müdahil olmak için başvuruda bulunmalılar" şeklinde konuşmuştu.

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri