Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AKP’yi yıkma projesi

15 Mayıs 2008 / 12:16
Belediyelerde AKP'yi yıkma projesi - Bilal Çetin'in yorumu

AKP her ne kadar “gündemimizde yok” dese de Ankara artık iktidarıyla muhalefetiyle seçime hazırlanıyor. Özellikle son haftalarda yapılan ekonomiyle ilgili açıklamalar, mali disiplinin gevşetileceği yolundaki sinyaller sonbaharda seçim beklentilerini arttırıyor.
Seçim beklentisi günden güne yükseliyor fakat yakın gelecekle ilgili belirsizlikler hala çok yoğun. Örneğin AKP kapatılacak mı, kapatılmayacak mı? Kapatılırsa siyaset zemininde nasıl bir deprem yaşanacak? Tayyip Erdoğan ve arkadaşları nasıl bir strateji izleyecek? Yola devam için derhal ara seçim kararı alınıp sonbaharda milletvekili ara seçimi ve mahalli idare seçimleri mi yapılacak? Yoksa baskın bir erken seçim mi diyecek Erdoğan?
Bilinmiyor. Ve siyaset dünyası günlerdir bu sorulara yanıt arıyor, olası bir seçimde izlenecek stratejiler tartışılıyor.
Bu arada bir grup eski politikacı belediye seçimleri konusunda bir güçbirliği projesi geliştiriyor. AKP'ye karşı, AKP'nin belediyelerdeki iktidarını yıkmak için mümkün olduğunca geniş bir muhalefet ittifakı...
Projenin mimarı 22 Temmuz seçimlerinde Genel Başkanı olduğu Hür Parti'yi kapatıp CHP'ye destek olacağını açıklayan, şu anda da HYP'nin Genel Başkan Yardımcısı olan eski bakan Yaşar Okuyan. Yaşar Okuyan irili ufaklı bütün muhalefet partilerinin kapısını çalıp, AKP'yi sandıkta yenmenin, belediyelerdeki iktidarına son vermenin formülünü anlatıyor.
Formülün özeti şu:
Güçbirliği projesine katılan partiler, il ve ilçe belediye başkanlıkları için ortak aday belirleyecekler. Büyükşehir belediyeleri ayrı, il belediyeleri ayrı ve 166 büyük ilçe için ayrı değerlendirme yapılacak. Örneğin herhangi bir il veya ilçede en güçlü parti kimse AKP'ye karşı o partinin adayı yarışacak, diğer partiler bu adaya destek olacak. Aday belirlemede partilerin 22 Temmuz 2007'deki ve Mart 2004'teki mahalli idare seçimlerinde aldıkları oylar dikkate alınacak. Ayrıca, üç ayrı araştırma şirketine her il ve ilçede anket yaptırılacak. Bu anketlerde hem parti hem de aday sorulacak. Çıkan sonuçlara göre de güçbirliği cephesinin adayı netleştirilecek.
Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için CHP adayı desteklenecek. Ancak CHP de militan partili bir ismi aday göstermeyecek. Hatta İstanbul için bazı isimler bile şimdiden kulislerde konuşuluyor. Bazı CHP'lilerin de güçbirliği projesine destek arayanların da “mutlaka ikna edilmeli” dedikleri isim Cem Kozlu...
Yaşar Okuyan bu formülle AKP'nin belediyelerdeki iktidarının sona erdirileceği konusunda çok iddialı.
Peki muhalefet partileri bu formülü benimseyecek mi?
“MHP dışındaki bütün muhalefet partilerinin genel başkanları ile görüştüm. Ayrıca Necmettin Erbakan'ı, Süleyman Demirel'i ziyaret ettim, onlara da anlattım. CHP ve DSP dahil en az 4- 5 partinin biraraya gelebileceğini tahmin ediyorum” diyor.
Yaşar Okuyan “umutluyum” diyor ama yaptığı iş, bir anlamda göle yoğurt mayası dökmek gibi bir şey. Ya tutarsa...

Vatan / Haber7

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri