Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aksiyon'dan çok konuşulacak haber

29.08.2010 15:05
HSYK'nın yüksek yargıya üye seçerken liyakat dışı kriterleri ölçü aldığı ortaya çıktı.

 

Aksiyon Dergisi'nin bu haftaki (pazartesi piyasaya çıkacak) sayısında kapağa taşıdığı bir araştırma çok çarpıcı veriler içeriyor. Habere göre HSYK, Yargıtay ve Danıştay'a üye seçerken, liyakat, başarı ya da hukuk normlarına göre değil, "Yargıçlar ve Savcılar Birliği'ne (YARSAV) kayıtlı olmak, Ankara'da çalışmak, hemşehrilik, akrabalık, kadın dayanışması ve gün gruplarına katılmak" gibi objektif olmayan ölçüleri dikkate alıyor. Haberdeki iddialar somut verilerle destekleniyor.

Buna göre, daha 4 yıl gibi kısa süre önce kurulmasına rağmen, YARSAV'a kayıtlı olan üyeler Yargıtay'da önemli bir orana ulaşmış: Yüzde 40,3. Oysa tüm adli yargı içindeki YARSAV'lı oranı yüzde 8,4'e tekabül ediyor. Mesela son Yargıtay üyeliği seçimlerinde yaklaşık 2070 aday vardı. Adaylardan 368'i (yüzde 17,7) YARSAV üyesiydi. Yargıtay'a atanan 34 kişiden 14'ü YARSAV'lılar içinden seçildi. Yani seçilenlerin yüzde 41,2'si söz konusu derneğin üyelerinden oluştu. Bu, YARSAV'lı olmak, Yargıtay'a seçilmede YARSAV'lı olmayanlara göre yaklaşık 5 kat fazla avantaj sağlaması anlamına geliyor. (Yarsavlı olmayan 1702 kişiden ancak 20'si seçilirken, YARSAV'lı 368 kişiden 14'ü tercih edilmiş).

Diğer kriter hemşehrilik. Yargıtay'a seçilen üyelerin yüzde 39'u hemşehrilik kontenjanından gelmiş. Haberde hangi dönem kimlerin hemşehri kontenjanını ne kadar kullandığına yönelik bilgilere yer veriliyor. Hemşehrilik kriteri o kadar önemseniyor ki, aynı dünya görüşüne sahip olmasa bile üye seçerken hemşehriler tercih edilebiliyor. Çünkü gelecekte aynı görüşteki rakibini ekarte edebilmek için o farklı düşünen hemşehrisinin oyuna ihtiyacı olacağı hesap ediliyor. Ya da normal şartlarda husumeti bulunan hemşehriler, mesele yüksek yargı seçimine geldiğinde her şeyi unutuyor.

Bir diğer ölçüAnkarave çevresindeki mahkemelerde çalışmak. 20 yılda Yargıtay üyesi seçilen 405 kişiden 151'i (yüzde 37,3) Yargıtay içinden, 115'i (yüzde 28,4) Ankara Adliyesi'nden, 41'i (yüzde 10) Adalet Bakanlığı'ndan, 3'ü de (yüzde 0,7) Anayasa MahkemesiRaportörlüğü'nden alınmış. Ankara'dan seçilen üye sayısı toplamda 310'a yani yüzde 76,5'e tekabül ediyor. Orana bakılırsa Ankara'da çalışmak neredeyse Yargıtay üyeliğinin garantisi anlamına geliyor. Bu süre zarfında İstanbul ve ilçelerindeki tüm adliyelerden seçilen üye sayısı 42 (yüzde 10,4), İzmir Adliyesi'nden seçilen üye sayısı ise sadece 20 (yüzde 4,9) olarak gerçekleşti.

Haber'deDanıştayüyeleri ile ilgili ise şu bilgilere yer veriliyor:

* YARSAV'ın kurulduğu 2006 yılından sonra seçilen Danıştay üyelerinin yüzde 25'i bu dernek mensupları arasından tercih edildi.

* Son 10 yılda üye seçilen toplam 66 kişiden 19'u arasında akrabalık ilişkisi var. (Yüzde 28).

* 66 üyeden 30'unun belirlenmesinde hemşehrilik ilişkisi etkili oldu. (Yüzde 45).

* Danıştay üyesi seçilenlerin yüzde 73'ü (66 kişinin 48'i) yine Danıştay çalışanları arasından belirlendi.

* 66 üyenin 34'ü bayan ve bunların 16'sı (yüzde 47) bir gün grubuna üye.

* Son 10 yıldaHSYKüyeliği yaptıktan sonra Danıştay'a dönen 6 kişiden 4'ünün geldiği görevler şöyle: "3. Daire Başkanlığı, 10. Daire Başkanlığı, 9. Daire Başkanlığı, 12. Daire Başkanlığı. Diğer iki isimden biri kurul üyeliğinin bitiminde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Köşk'te görevlendirildi. Diğeri ise halen seçimi tamamlanamayan Danıştay Başsavcılığı'nın en güçlü adaylarından biri.


 

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri