Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akyazı'dan petrol sürprizi

27 Aralık 2008 / 19:21
Sakarya'nın Akyazı ilçesinde jeotermal enerji için açılan sondaj kuyusunda ham petrol bulundu.
Sakarya'nın Akyazı ilçesi belediye başkanı Yaşar Yazıcı, jeotermal enerji için açtıkları sondaj kuyusunda ham petrol izine rastladıklarını belirtti.

Yazıcı, jeotermal enerji için açtıkları sondaj kuyusunda ham petrol izine rastladıklarını belirterek, kuyudan alınan numunelerin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) gönderildiğini bildirdi.

Yaşar Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzuluk beldesine bağlı Fabrika Mahallesi'nde açılan sıcak su kuyularının işletme ruhsatı için İl Özel İdaresine başvurduklarını belirtti.

Ruhsat işlemleri için İller Bankasından gelen uzmanların kuyuda inceleme yaptığını ve ham petrol izine rastladığını ifade eden Yazıcı, uzmanların, yasal mevzuat gereğince, durumu TPAO'ya bildirdiğini kaydetti.

TPAO'dan gelen uzmanların hafta başında kuyudan numune aldığını belirten Yazıcı, şu bilgileri verdi:

''Bu konuda net bilgi yok. Böyle bir emare olduğu söylendi. Numuneler tahlile gönderildi. Dışarı nasıl bilgi sızdığını bilmiyorum. İki şirket de bölgede petrol aramak için TPAO'ya müracaat etmiş. Müracaat edenler öncelikle Resmi Gazete'de ilan ediliyormuş. 30 Kasımdaki Resmi Gazete'de de iki şirketin müracaatı ilan edilmiş. Bizim de hafta başında müracaattan haberimiz oldu. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz.''

Yazıcı, bölgede petrol bulunmasının sevindirici bir gelişme olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri