Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Al kızını, ver kızımı

25 Ağustos 2008 / 13:45
10 yıl önce berdel evliliği yapan kadınlardan biri hastalanınca “Al kızını, ver kızımı” pazarlığı başladı. İşte ilginç bir cehalet öyküsü...
ŞANLIURFA'da 10 yıl önce yapılan berdel evliliği, kadınlardan birinin hastalanması üzerine bozulmak istendi. Taysun ailesi, 4 çocuk annesi gelinleri 35 yaşındaki Aliye Taysun'u, kemik erimesi nedeniyle ameliyat olması üzerine baba evine geri gönderip, berdel karşılığı 10 yıl önce Ahmet Suvarigil'le evlendirdikleri 3 çocuk annesi kızları 26 yaşındaki Melek Suvarıgil'i geri istedi.

Taysun ailesi, olaya bir de 'namus meselesi' karıştırıp, kızlarının geri gönderilmemesi halinde 'ölüm tehtidinde' bulundu. Suvaligil ve Taysun çiftleri bu gelişme üzerine savcılığa başvurup korunmalarını istedi. Töre baskısı altında tehditler aldığını öne süren 31 yaşındaki Mehmet Ali Taysun, hasta olan eşi Aliye Taysun'u kendisinden ayırmak için 'namus dedikoduları' çıkarıldığını söylerken, aynı berdel ile evlenen 31 yaşındaki Ahmet Suvarigil de, “Ablam hastalandığı ve tarlada çalışamadığı için berdeli bozmak istiyorlar. Ablam eniştemi, ben de eşimi seviyorum. Ölmek, öldürmek istemiyoruz. Bizi kendi halimize bıraksınlar” dedi.

Hilvan İlçesi'ne bağlı Mantarlı Köyü'nde çobanlık yapan Ahmet Suvarigil, başlık parası ödememek için 10 yıl önce köylüsü Sinan Taysun'un oğlu Mehmet Ali Taysun ile kızkardeşlerini berdel yaptı. Ahmet Suvarigil Mehmet Ali Taysun'un kızkardeşi Melek ile, Mepmet Ali Taysun da Suvarigil'in ablası Aliye ile evlendi. Ahmet Suvarigil ve eşinin Mustafa (8), Yahya (3) ve 2 aylık Hüseyin (yanda) ablası Aliye- Mehmet Ali Taysun çiftinin ise Mehmet Şirin (9), Melek (8), Abdurrahman (6) ve Cemal (5) adlı çocukları oldu. Ahmet Suvarigil, geçim sıkıntısı nedeniyle eşi ve çocuklarıyla birlikte Adana'ya göçüp yerleşti.

HASTALIKLA GELEN SORUNLAR

Hilvan'ın Mantarlı Köyü'nde yaşayan Ahmet Suvarigil'in ablası Aliye Taysun, 4 ay önce kemik erimesinden ameliyat oldu, beline platin takıldı. Eşinin ameliyat ve hastane masrafaları için akrabası Ramazan Karakeçili'den bin YTL borç alan ve geçimini çobanlık yaparak sağlayan Mehmet Ali Taysun, borcunun 600 YTL'sini ödeyebildi. Geri kalanını ödeyememesi, eşinin hasta olması ve tarlada çalışamaması nedeniyle iddiaya göre akrabaları ondan eşini boşamasını istedi, aksi taktirde töre gereği öldürüleceği tehdidinde bulundu. “Ben eşimden vazgeçmem” diyen Mehmet Ali ve eşi Aliye Taysun dövüldü. Aliye Taysun babasının evine gönderildi.


KIZLARINI GERİ İSTEDİLER

Taysun Ailesi, berdeli bozmak için bu kez Adana'da kendi hallerinde mutlu bir yaşam süren Ahmet Suvarigil'i tehdit edip kızları Melek'i geri istedi. İddiaya göre Ahmet Suvarigil'i 4 Temmuz'da telefonla arayan Ömer Karakeçili, “Ablanı başka birisi ile beraber baş başa otururken yakaladık. Bu da bize göre namus meselesidir. Ablanı evinize gönderdik. Kızımızı bize geri gönder. Göndermezsen seni öldürürüz. Bacımız da bize geri gelmezse onu da öldürürüz” tehdidinde bulundu.


TAYSUN ÇİFTİ DE ADANA'YA KAÇTI

Suvarigil eşi Melek ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na giderek eşinin akrabaları Halil, Mehmet Ali, Salih, Mustafa ve Sinan Taysun, Ömer Karakeçili, amca çocuğu Ömer Karakeçili, Hamza, Sinan, Halil, İbrahim, Ramazan ve Mustafa Karakeçili hakkında suç duyurusunda bulunup, koruma istedi. Mehmet Ali ve eşi Aliye Taysun da, Siverek Cumhuriyet Savcılığı'na giderek kendilerini tehdit edip döven akrabaları Ömer, Hamza, Ramazan, Halil, Sino ve Ahmet Karakeçili hakkında suç duyurusunda bulundu. Taysun Ailesi öldürülme korkusuyla Şanlıurfa'dan kaçıp kendileri gibi töre gereği öldürülmekle tehdit edilen Ahmet Suvarigil ile eşi Melek'in yanına sığındı.


'BİZİ RAHAT BIRAKSINLAR'

Adana'da bir evde 7 çocukla birlikte kalan berdel mağduru Suvarigil ve Taysun çiftleri, hayatlarının tehlikede olduğunu belirterek korunmalarını istedi. Akrabalarının kendisini, eşini ve çocuklarını öldürmesinden korktuğunu belirten Mehmet Ali Taysun şunları anlattı:

“Eşim hasta. Ben eşimle mutlu bir hayat sürmekteyim. Bölgemizde akraba ilişkileri çok sıkı olduğu için eşimin hasta olması ve tarlaya işe gitmemesi nedeniyle akrabalarım beni eşimden ayırmaya kalktı. Bana 'Sen bu kadını terk et, yeniden evlen. Evlilik masraflarını da biz yaparız. Yeter ki sen bunu gönder' dediler. Ben de kendilerine 'eşimle bir sorunum olmadığını, boşanmayacağımı' söyledim. Bu defa beni ve eşimi öldürmekle tehdit ettiler. Biz de kaçmak zorunda kaldık. Devletimizin bizi korumasını istiyoruz.”

Yanlarına sığınan 4 çocuklu ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamaya başlayan Ahmet Suvarigil de, her an akrabalarının kendilerini öldürmeye gelmelerinden korktuklarını söyledi. Suvarigil, “Bizi kendi halimize bıraksınlar. Ölmek, öldürmek istemiyorum. Bizim mutlu bir yaşamımız var. Ben eşimi, ablam da kendi eşini seviyor. Yuvalarımızı yıkmasınlar” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri